V Európe narastá počet prípadov horúčky dengue. Na vine je komár, ktorý je aj na Slovensku

Komár tigrovaný
Komár tigrovaný Zdroj: Profimedia

V Európe narastá počet prípadov horúčky dengue. Odborníci túto skutočnosť spájajú s výskytom invazívneho druhu komára. Objavil sa už v trinástich krajinách Európskej únie vrátane Slovenska.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vysvetľuje výskyt komára tigrovaného v našich končinách klimatickými zmenami. Tie totiž vytvárajú priaznivé podmienky na jeho šírenie. Upozorňuje na to BBC.

Prečítajte si tiež:

Problém v okolitých krajinách 

Problém sa netýka len juhu Európy. Tieto komáre odchytávajú napríklad aj vo Francúzsku. Práve tam sa koncom júla uskutočnia olympijské hry. ECDC podotýka, že aj medzinárodné cestovanie zvyšuje riziko ďalšieho šírenia komára tigrovaného v Európe.

Tento problém je však aj v iných krajinách Európskej únie, do ktorých Slováci často cestujú.

Usadil sa napríklad v Chorvátsku, Španielsku, Taliansku či Grécku ale aj v susednom Rakúsku a Maďarsku. 

Zaznamenali ho aj u nás na Slovensku ako aj v Česku. Usídlený tu však zatiaľ nie je. 

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb ľuďom radí, aby odstránili stojatú vodu zo svojich záhrad aj balkónov, práve tam sa totiž komáre môžu množiť. Podceňovať netreba ani repelenty či sieťky proti hmyzu na oknách.

Prečítajte si tiež:

Najinvazívnejší druh komára

Situácia s komármi sa v Európe v posledných dvoch desaťročiach zhoršuje. Ázijský komár tigrovaný je považovaný za najinvazívnejší druh komára na svete.

Šíri ochorenia ako je horúčka dengue, chikungunya a vírus Zika. Tie sa ešte nedávno vyskytovali len v niektorých častiach Afriky, Ázie a Ameriky.

Horúčka dengue má spočiatku príznaky podobné chrípke. Neskôr sa však zhoršujú a chrípka môže končiť aj fatálne.  

Väčšina prípadov tejto horúčky v Európskej únii je importovaná. Vlani zaznamenali takmer 5000 takýchto prípadov.

Narastá však aj počet tých prípadov, kedy sa ľudia infikovali priamo v Európe. V roku 2023 išlo o 130 nakazených ľudí, pričom v roku 2022 ich bolo podstatne menej, a to 71.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je horúčka dengue endemická vo viac ako 100 krajinách sveta. To v praxi znamená, že sa u nich horúčka udomácnila. Minulý rok bolo dokopy zaznamenaných viac ako šesť miliónov prípadov a 7000 úmrtí. Najviac prípadov sa vyskytuje v Bangladéši, Malajzii, Thajsku a Vietname.

Pozrite si reportáž o likvidácii komárov dronmi:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti