Aj psy môžu dostať úpal či rakovinu kože. Prečítajte si rady, ako tomu predísť

Aj psy môžu dostať úpal či rakovinu kože. Prečítajte si rady, ako tomu predísť
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock

Úpal, spálenie či rakovina kože. Aj to hrozí psom, ak sú príliš dlho vystavení slnečnému žiareniu.

Odborníci upozorňujú majiteľov psov, aby si dávali pozor na svojich štvornohých miláčikov a nevystavovali ich príliš dlho slnku.

Podľa veterinárky Anny Foremanovej by mali byť opatrní predovšetkým majitelia stredne veľkých psov. Tie totiž čelia zvýšenému riziku vzniku rakoviny kože v porovnaní s inými psami, uvádza Daily Mail.

Prečítajte si tiež:

Opaľovací krém pre psov

Nebezpečenstvo v podobe spálenia hrozí u chlpáčov so slabou pigmentáciou kože, ružovým nosom či špičkami uší, alebo tenkou srsťou. Tieto plemená sú tiež vystavené zvýšenému riziku vzniku rakoviny kože.

Potvrdzuje to aj veterinár Andrew Simpson, ktorý pre NBC News povedal, že „plemená s kratšou a svetlejšou srsťou, ako sú pitbulli, bulteriéri, bieli boxeri a dalmatínci, sú viac ohrozené najmä v oblastiach s riedkou srsťou alebo bez pigmentu.“

Foremanová odporúča natrieť zviera špecifickým opaľovacím krémom pre zvieratá. NBC News uvádza, že opaľovací krém, ktorý je bezpečný pre ľudí, nie je bezpečný pre psov.

Prečítajte si tiež:

Úpal

Rovnako ako ľudia aj psy môžu dostať úpal, ak sú príliš dlho vystavení slnečnému žiareniu. Plemená s brachycefalickým syndrómom, ako mopslíky či francúzske buldočeky, sú na úpal náchylnejšie ešte viac.

Pobyt na slnku by mali psy obmedziť v čase horúceho počasia. „Pre psov sú oveľa bezpečnejšie prechádzky v chladnejšom prostredí skoro ráno pred 8.00 alebo večer po 20.00 hodine,“ píše portál.

Prečítajte si tiež:

V priebehu dňa by zvieratá mali mať k dispozícii tienisté miesto aj s miskou s čerstvou vodou.

Foremanová tiež uviedla jednu radu: „Ak je chodník príliš horúci na to, aby sme naň položili ruky na päť sekúnd, je príliš horúci pre labky nášho psa.“

Čo s túlavými psami v dedinách v okolí Bratislavy? Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti