Island pokračuje v krutom love veľrýb. Počas tohtoročnej sezóny ich môžu zabiť až 128

Rybári sťahujú zviera z kože.
Rybári sťahujú zviera z kože. Zdroj: Profimedia.sk

Island udelil povolenie na komerčný lov veľrýb aj napriek nádeji, že by tieto kruté praktiky mohli skončiť. Veľryby počas umierania trpia obrovskými bolesťami.

Spoločnosť Halvur dostala od islandskej vlády licenciu, ktorá jej v loveckej sezóne tohto roku dovoľuje loviť veľryby. Kvóty hovoria o počte 128 kusov, ktoré môžu zabiť, píše BBC.

Rôzne ekologické organizácie pritom urgujú, aby s lovom veľrýb prestali. Medzinárodná únia na ochranu prírody zaradila veľryby na červený zoznam. Hrozí, že vyhynú.

Prečítajte si tiež:

Kruté praktiky lovu

Čt24 popisuje, akým spôsobom sa lovia veľryby. Potrebné sú veľké lode konkrétnych rozmerov a so špeciálnym vybavením.

Najdôležitejšie je delo, ktoré vystreľuje harpunu s výbušnou hlavicou. Tá zasiahne veľrybu v oblasti jej hlavy a exploduje. Ostáva napružená a uviazne v tele zvieraťa.

Potom ju môžu lovci vytiahnuť na palubu. Niekedy však nestačí jeden výstrel a veľrybu sa im nepodarí usmrtiť, ale len zraniť. Preto strieľajú znova.

Patrick Ramage, riaditeľ Medzinárodného fondu pre dobré životné podmienky zvierat, pre The Guardian povedal: „Je zrejmé, že neexistuje spôsob, ako zabiť veľrybu v mori bez toho, aby ste jej nespôsobili nepredstaviteľnú bolesť.“

Podľa nezávislej správy Islandského úradu pre potraviny a veterinárnu starostlivosť o love veľrýb z roku 2022, ktorú má k dispozícii BBC, niektoré ulovené veľryby zomierali až dve hodiny. Až 41 percent veľrýb, ktoré zomierali v prieme 11 minúť, počas toho „nesmierne trpelo“.

Aj z dôvodu týchto zistení minulý rok vláda zvažovala, že komerčný lov veľrýb úplne zakáže, píše Čt24. Loveckú sezónu vtedy pozastavili a ulovili počas nej len 24 veľrýb.

Licenčnú zmluvu kritizuje aj Medzinárodná charitatívna organizácia Humane Society na ochranu zvierat. Uviedla, že licencia bola udelená aj napriek dokázateľnom obrovskom utrpení zvierat.

Prečítajte si tiež:

Vyjadrenie vlády

Obdobie lovu na Islande trvá približne od júna do septembra. Väčšina veľrybieho mäsa sa vyváža do Japonska.

Tamojšia vláda sa ohradila, že rozhodnutie je „založené na preventívnom prístupe a odráža zvýšený dôraz vlády na udržateľné využívanie zdrojov.“

Island, Nórsko a Japonsko sú v súčasnosti jediné tri štáty, ktoré povoľujú komerčný lov veľrýb, uvádza BBC. Z nedávneho prieskumu vzišlo, že 51 percent Islanďanov s lovom nesúhlasí.

Nórski rybári objavili veľrybu so zvláštnym postrojom. Myslia si, že ide o ruského špióna:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti