Najhoršia vlna horúčav. Grécko pre extrémne vysoké teploty zatvára školy aj atrakcie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Teplota sa v centre Atén vo štvrtok (13. 6.) vyšplhala až na 42 stupňov Celzia. Úrady na základe predpovedaných horúčav vydali výstrahy.

V dôsledku extrémne vysokých teplôt bola najnavštevovanejšia turistická atrakcia v Grécku - Akropola v Aténach - vo štvrtok (13. 6.) niekoľko hodín zatvorená, a to už druhý deň po sebe. Krajinu sužuje vôbec najskoršia vlna horúčav, informuje agentúra AFP.

Návštevníci sa do pamiatkovej oblasti na návrší kopca nemohli dostať medzi 12.00 h a 17.00 h SELČ. Rovnaké opatrenia platili aj v stredu (12. 6.).

Zatvorené aj školy

Teplota sa v centre Atén vo štvrtok vyšplhala až na 42 stupňov Celzia. Úrady na základe predpovedaných horúčav vydali výstrahy aj uzatvorili školy.

Najhoršia vlna horúčav

Meteorológovia poznamenali, že v Grécku ide od začiatku meraní o vôbec najskoršiu vlnu horúčav. V krajine za horúčavu považujú situáciu, keď teplota prekročí teplotu 38 stupňov Celzia najmenej tri po sebe idúce dni.

Prečítajte si tiež:

Horúcejšie ako v gréckej metropole bolo aj na ostrove Kréta (44,5 stupňov Celzia) i na Peloponézskom polostrove (43,9 stupňov Celzia). Na Kréte aj ďalších menších a väčších ostrovoch taktiež preventívne uzatvorili viacero archeologických nálezísk.

Riziko požiaru

Grécky minister pre klimatickú krízu Vassilis Kikilias varoval pred rizikom vzniku požiarov pre silné vetry, ktoré by sa mohli prehnať naprieč krajinou. Mechanizmus civilnej ochrany je podľa neho vo vysokej pohotovosti. Veľmi vysoké riziko požiarov v piatok očakávajú v desiatich regiónoch vrátane juhovýchodnej Atiky.

Teploty by sa však podľa predpovedí mali od piatka zmierniť.

Pozrite si predpoveď počasia z 13. 6. 2024 na nasledujúce dni:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Počasie

Dôležité udalosti