Irán ďalej rozširuje svoje jadrové kapacity, tvrdí MAAE

Irán ďalej rozširuje svoje jadrové kapacity, tvrdí MAAE
Iránsky vojenský kamikadze dron. Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Anelo

Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu je Irán jediným štátom bez jadrových zbraní, ktorý obohacuje urán na vysokú úroveň 60 percent – tesne pred zbraňovou kvalitou –, pričom stále hromadí veľké zásoby uránu.

Irán ďalej rozširuje svoje jadrové kapacity, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo štvrtok, len týždeň po tom, ako Rada guvernérov MAAE schválila uznesenie kritizujúce nedostatočnú spoluprácu Teheránu s MAAE, informovala v noci na piatok (14. 6.) agentúra AFP.

MAAE informovala svojich členov, že Teherán ju oboznámil s tým, že v zariadeniach na obohacovanie uránu v Natanze a Fordú dal nainštalovať ďalšie kaskády.

AFP objasnila, že kaskáda je séria centrifúg - strojov používaných v procese obohacovania uránu.

Prečítajte si tiež:

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller v reakcii na najnovšiu správu MAAE uviedol, že "objasňuje, že Irán má v úmysle pokračovať v rozširovaní svojho jadrového programu spôsobmi, ktoré nemajú žiadny dôveryhodný mierový účel." Miller zdôraznil, že "Irán musí bezodkladne spolupracovať s MAAE, aby plne implementoval svoje právne záväzné záväzky".

Podľa MAAE je Irán jediným štátom bez jadrových zbraní, ktorý obohacuje urán na vysokú úroveň 60 percent – tesne pred zbraňovou kvalitou –, pričom stále hromadí veľké zásoby uránu.

MAAE uviedla, že Teherán výrazne posilnil svoj jadrový program a teraz má dostatok materiálu na výrobu niekoľkých atómových bômb.

Prečítajte si tiež:

Táto islamská republika postupne odstupovala od svojich záväzkov v rámci jadrovej dohody, ktorú uzavrela so svetovými mocnosťami v roku 2015.

Táto prelomová dohoda poskytla Iránu úľavu od západných sankcií výmenou za obmedzenie svojho jadrového programu. Zmluva však "padla" v roku 2018 po jednostrannom odstúpení Spojených štátov za vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Snahy o oživenie dohody zatiaľ zlyhali.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 22. 5. 2024. Irán sa lúčil s prezidentom:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti