Zomrel bývalý československý veterán Charles Gad Strasser (†97)

Zomrel bývalý československý veterán Charles Gad Strasser (†97)
Charles Gad Strasser Zdroj: České Ministerstvo obrany

Minulý týždeň sa ešte vo Francúzsku zúčastnil na oslavách 80. výročia vylodenia v Normandii. Na ceste domov ho podľa ministerstva sprevádzal aj český prezident Petr Pavel.

Zomrel bývalý veterán Charles Gad Strasser. Bývalý vojak československej armády vo Veľkej Británii mal 97 rokov, informuje české ministerstvo obrany

Strasser zomrel v pondelok (10. 6.) Štyri dni predtým sa ešte zúčastnil osláv 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

Prečítajte si tiež:

Zúčastnil sa bojov pri Dunkerque

Strasser sa narodil na území Palestíny, avšak krátko nato sa jeho rodina presťahovala do Československa, odkiaľ pochádzal jeho otec. Keďže pochádzal zo židovskej rodiny, v roku 1938 z krajiny utiekli do Veľkej Británie. Po dokončení strednej školy tam Strasser vstúpil dobrovoľne do československej armády. Bol pridelený k jednotke obliehajúcej Dunkerque.

Po skončení vojny pôsobil v československej delegácii pri norimberskom súdnom tribunále. Osem mesiacov tam spracovával dokumenty potrebné na prevoz zajatých dôstojníkov SS do Československa a Poľska, kde mali byť za svoje činy súdení. Ako podotkol rezort obrany, takmer denne sa pri tejto práci stretával s nacistickými dôstojníkmi.

Prečítajte si tiež:

Po ukončení práce v Norimbergu sa vrátil naspäť do Anglicka, kde sa neskôr stal profesionálnym fotografom a venoval sa tiež charite. Práve za túto činnosť ho britská kráľovná Alžbeta II. v roku 2000 vyznamenala Radom britského impéria. Okrem toho bol držiteľom mnohých ďalších ocenení.

Pozrite si nasledujúcu reportáž o oslavách 80. výročia vylodenia v Normandii:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti