Joe Biden prehovoril o verdikte súdu pre jeho syna. Vyjadril sa k tomu, či mu zníži trest

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Huntera Bidena, syna amerického prezidenta, uznala porota súdu v štáte Delaware za vinného vo všetkých troch bodoch obžaloby v prípade nelegálneho držania zbrane. Joe Biden sa už pred rozsudkom vyjadril, že synovi milosť neudelí. Teraz odpovedal aj na otázku, či mu zmierni trest.

Syn šéfa Bieleho domu bol obžalovaný z toho, že pri tom, ako si kupoval zbraň, klamal o užívaní drog. Uviedol, že žiadne nelegálne látky neužíva. 

V prípade nelegálnej držby zbrane mu hrozí trest odňatia slobody až na 25 rokov. Ako prvýkrát odsúdený by však ani zďaleka nemal dostať maximálny trest. 

Prečítajte si tiež:

Stojí si za svojím rozhodnutím

Prezident USA v posledných dňoch čelil otázkam, či by udelil svojmu synovi milosť. Ešte pred vyhlásením verdiktu o vine Joe Biden povedal, že milosť svojmu synovi neudelí. 

Vo štvrtok sa na summite krajín G7 sa k celej veci vyjadril opäť. Zopakoval svoje tvrdenia o milosti, píše BBC. „Povedal som, že sa riadim rozhodnutím poroty. Urobím to. A neudelím mu milosť,“ vyhlásil.

Biden tiež dodal, že nevyužije svoju moc na to, aby Hunterovi zmenil alebo znížil trest. 

Americkí prezidenti majú právomoc meniť tresty pre odsúdených za federálne trestné činy. Môžu sa tiež rozhodnúť udeliť milosť, čím úplne zrušia rozsudky.

„Som nesmierne hrdý na svojho syna Huntera,“ povedal Biden počas štvrtkovej tlačovej konferencie. „Prekonal závislosť. Je to jeden z najbystrejších a najslušnejších mužov, akých poznám. A som spokojný s tým, že nič neurobím,“ uviedol šéf Bieleho domu na margo udelenia milosti či zníženia trestu pre svojho syna.

Prípadu Huntera Bidena sme sa venovali aj v televíznych novinách. Rozobrali sme ho aj s politológom Erikom Lášticom. Reportáž nájdete vo videu hore.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme USA

Dôležité udalosti