Chorvátske pobrežie stále obklopujú výkaly. Pre obavu o stratu turistov zavádzajú dôležitý krok

Dovolenka v Chorvátsku
Dovolenka v Chorvátsku Zdroj: TV Markíza

Po skúsenostiach z minulého roka, keď počas hlavnej sezóny k chorvátskemu pobrežiu Jadranu priplávali výkaly, sa miestni boja, že prídu o turistov. Rozhodli sa preto konať.

Chorvátske pobrežie opakovane trápia fekálie pri pobreží. Podľa miestnych za to môžu výletné lode, ktoré do mora vypúšťajú výkaly a kuchynský olej.

Niektorým Chorvátom už došla trpezlivosť a pri plážach inštalujú norné steny. Chcú totiž turistov pred odpadom vo vode chrániť.

Web Dnevnik dodal, že takisto sprísnia kontroly. V minulých dňoch testovali prvých 1 081 vzoriek vody z Jadranu.

„Predovšetkým sledujeme mikrobiologické ukazovatele fekálneho znečistenia. V Chorvátsku máme už dokonca prísnejšiu normu, než je norma predpísaná Európskou úniou. Kvalita vody je teraz vynikajúca,“ povedal Goran Crvelin z Výukového ústavu verejného zdravia Prímorsko-gorskokotarskej župy.

Prečítajte si tiež:

Časté kontroly

Dodal, že kontroly budú vykonávať každých 15 dní, ale aj častejšie. Tvrdí, že ak si ľudia všimnú na niektorých miestach zakalené more, nemusí to byť nutne dôvod pre obavy.

„Je to najmä o nejakých prírodných javoch, o rozkvete mora, ktoré sa periodicky opakuje. Pri mori máme aj rozkvet stromov, takže peľ končí v mori, a následne to vyzerá ako znečistenie, ale nie je to tak,“ uzavrel Crvelin.

Kolegovia z TV Nova aj pred rokom upozornili na výkaly na chorvátskom pobreží:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti