Raj pre milovníkov syra: V Paríži otvorili nové múzeum

Raj pre milovníkov syra: V Paríži otvorili nové múzeum
Ilustračný obrázok Zdroj: shutterstock/Miroslav Markovic

V Paríži otvorili prvé francúzske múzeum syra. Jeho zakladateľ chce týmto projektom osláviť bohaté francúzske syrové dedičstvo a jeho remeselníkov.

Musée du fromage, prvé francúzske múzeum syra, má jasný cieľ. Chce sa stať dôležitým miestom stretnutí milovníkov syrov, zvedavcov aj profesionálov z celého sveta.

Prostredníctvom interaktívnej výstavnej galérie ponúka toto miesto úplné ponorenie sa do sveta syra. Podľa denníka The Guardian sa v múzeu okrem vzdelávacích priestorov nachádza aj mliekareň, kde sa syr vyrába priamo pred očami návštevníkov.

Vzdelávacia prehliadka začínajúca krátkou históriou syra umožňuje návštevníkom nahliadnuť do procesu výroby a končí pohlcujúcou ochutnávkou rôznych syrových odrôd, ktoré sú vyrábané po celom Francúzsku.

Prečítajte si tiež:

Sen malého chlapca

Za zrodom tohto projektu stojí spoločnosť Paroles de Fromagers, ktorá sa zaoberá odovzdávaním vedomostí o výrobe syra už niekoľko rokov. Jej zakladateľ Pierre Brisson prezradil, že je veľkým milovníkom syra a jeho záujem o toto odvetvie sa zrodil už v útlom detstve.

„Otec ma každú nedeľu po omši brával k obchodníkovi so syrom. Bol som na vrchole výstavy a pozeral som sa na všetky tie úžasné syry pred mojimi očami. Fascinovalo ma, odkiaľ pochádzajú a ako boli vyrobené,“ spomína Brisson.

Múzeum založil s cieľom osláviť bohaté francúzske syrové dedičstvo a jeho remeselníkov, pričom jeho snom je, aby o 20 rokov niekto povedal, že sa po návšteve múzea rozhodol stať výrobcom syra.

Prečítajte si tiež:

Chcú osloviť novú generáciu

Ponúknutím interaktívneho a vzdelávacieho priestoru múzeum dúfa, že obnoví spojenie medzi obyvateľmi miest a regiónmi vyrábajúcimi syr a inšpiruje novú generáciu výrobcov syra.

„Chceme, aby návštevníci objavili toto spojenie s krajinou, so zvieratami. Francúzi milujú syr. Chceme, aby pochopili každú fázu toho, ako sa vyrába, a dúfajme, že odídu a vyrobia si vlastný syr,“ povedal Guillaume Gaubert, výrobca syra.

Múzeum svoje brány otvorilo verejnosti 13. júna tohto roku. Týmto otvorením tiež Paríž posilnil svoj status svetového hlavného mesta cestovného ruchu a gastronómie.

Muž so Svidníka založil múzeum poistenia. Pozrite si archívnu reportáž:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti