Coca-Cola a Starbucks žiadajú opätovnú registráciu ochranných známok v Rusku

Coca-Cola a Starbucks žiadajú opätovnú registráciu ochranných známok v Rusku
Zdroj: Profimedia

Americké spoločnosti Coca-Cola a Starbucks požiadali o opätovnú registráciu ochranných známok v Rusku po tom, čo v roku 2022 opustili krajinu. Firmy chcú takto chrániť svoje duševné vlastníctvo.

Americká nápojová spoločnosť Coca-Cola a kaviarenský reťazec Starbucks požiadali v Rusku o opätovnú registráciu svojich ochranných známok. Cieľom je ochrániť ich práva v oblasti duševného vlastníctva aj potom, ako v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu v roku 2022 ruský trh opustili. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na správu v ruskom denníku Vedomosti.

Podľa zverejnených dokumentov na webovej stránke ruského úradu na ochranu duševného vlastníctva Rospatent podala Coca-Cola v apríli tri žiadosti o opätovnú registráciu ochrannej známky. Americký reťazec Starbucks tak urobil koncom mája, pričom podal celkovo osem žiadostí.

Duševné vlastníctvo je pre firmu Coca-Cola veľmi dôležité a my naďalej robíme kroky na jeho posilnenie," uviedol pre Reuters hovorca americkej firmy. Cieľom žiadostí podaných v Rusku je udržanie práv k ochranným známkam," dodal.

Prečítajte si tiež:

Chcú ochrániť svoju značku

Čo sa týka kaviarenského reťazca, aj jeho hovorca informoval, že Starbucks pravidelne podáva žiadosti po celom svete, aby tak ochránil svoju značku. Podobne ako Coca-Cola a Starbucks, aj ďalšie západné firmy, medzi nimi napríklad švédsky nábytkársky koncern IKEA, podali v Rusku žiadosti po tom, ako zastavili aktivity na ruskom trhu. Samotný Rospatent sa k otázkam agentúry Reuters nevyjadril.

Starbucks mal v Rusku pred vojnou 130 prevádzok, v ktorých zamestnával takmer 2000 ľudí. Svoj biznis v krajine predal v júni 2023, pričom kupci kaviarenskú sieť opätovne otvorili pod názvom Stars Coffee.

Coca-Cola zasa prestala v Rusku predávať svoje nápoje značiek Coca-Cola, Fanta a Sprite. Jej bývalá ruská divízia sa potom premenovala na Multon Partners a produkty predáva pod značkou Dobryj Cola.

Spoločnosť Slovensko.IT končí. Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Rusko

Dôležité udalosti