Poznáme najinovatívnejšie mesto EÚ pre rok 2018

Mesto Atény
Mesto Atény Zdroj: Shutterstock.com

Minulý rok toto ocenenie získal Paríž.

Grécke hlavné mesto Atény získali v tomto roku cenu určenú pre najinovatívnejšie mesto Európskej únie (EK) dotovanú sumou milión eur. Informovala o tom v utorok v Bruseli Európska komisia.

"Mestá sú majákmi inovácie. Priťahujú ako magnet talenty, kapitál, možnosti," zdôraznil eurokomisár pre výskum, vedu a inovácie Carlos Moedas. Podľa jeho slov sa cenou vyznamenávajú tie z nich, ktoré podnikajú kroky navyše v záujme testovania nových nápadov a metód zabezpečujúcich väčšie možnosti občanov zasahovať do vývoja.

Atény sú dobrým príkladom takéhoto mesta, aj keď čelia početným výzvam, sú schopné dosiahnuť veľké veci. Inováciou si grécka metropola zvolila novú cestu na zdolanie hospodárskej a spoločenskej krízy. To dokazuje, že sa nerátajú ťažkosti, ale forma, akou ich prekonáme, dodal eurokomisár.

EK vyzdvihla okrem iného projekt POLIS zameraný na využívanie opustených objektov, jazykovú prípravu utečencov a migrantov, či kurzy na rozvoj digitálnej gramotnosti.

Rovnaké ocenenie získala vlani francúzska metropola Paríž.

Z rámca výskumného programu Horizont 2020 dostali po 100.000 eur ďalšie európske mestá, konkrétne belgický Leuven, dánsky Aarhus, francúzske Toulouse, nemecký Hamburg a švédska Umea.

ATÉNY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Atény

Dôležité udalosti