Pribúdajú úmrtia. Japonsko hlási rekordný nárast pacientov so smrteľnou bakteriálnou infekciou

Dav ľudí v Tokiu
Dav ľudí v Tokiu. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

V Japonsku zaznamenali vysoký nárast prípadov syndrómu streptokokového toxického šoku. Odborníci nevedia, prečo sa tak rýchlo šíri.

Počet prípadov smrteľnej bakteriálnej infekcie Streptococcus skupiny A v Japonsku stúpa. Informuje o tom CNN.

Tamojšie úrady k 2. júnu evidovali 977 prípadov syndrómu streptokokového toxického šoku (STSS), ktorý má úmrtnosť 30 percent. Ide o prekonanie minuloročného rekordu, ktorý predstavoval 941 prípadov, čo je najviac od roku 1999.

Prečítajte si tiež:

Nie je jasná príčina šírenia infekcie

Najvyšší počet hlásilo Tokio, a to 145 prípadov, píše Asia News Network. V krajine od januára do marca zomrelo na infekciu 77 ľudí.

Odborníci zatiaľ nevedia určiť príčinu šírenia infekcie. Niektorí sa domnievajú, že rýchly nárast prípadov v roku 2023 súvisel so zrušením protipandemických obmedzení, píše The Guardian.

Prečítajte si tiež:

Príznaky

STSS je zriedkavá, ale závažná bakteriálna infekcia. Vzniká, keď sa baktérie rozšíria do hlbokých tkanív a krvného obehu. Podľa informácií Centra pre diagnostiku a prevenciu chorôb sa môže veľmi rýchlo rozvinúť do život ohrozujúceho stavu.

Medzi príznaky patrí horúčka a zimnica, zvracanie a bolesť svalov.

Po nástupe symptómov zvyčajne trvá len 24 až 48 hodín, kým začne prudko klesať krvný tlak. Akonáhle k tomu príde, bakteriálna infekcia sa rýchlo stane oveľa vážnejšou. Môže dôjsť k tachykardii a zlyhaniu orgánov.

Japonské ministerstvo zdravotníctva odporúča, aby ľudia dodržiavali rovnaké základné hygienické opatrenia, ktoré platili aj počas pandémie koronavírusu.

Podobne aj Čína vyzýva svojich obyvateľov, ktorí cestujú do Japonska, aby dbali na preventívne opatrenia, uvádza South China Morning Post.

Na západnom Slovensku sa objavila žltačka, niekoľko ľudí skončilo v nemocnici. Viac v archívnej reportáži z Televíznych novín (04.05.2024): 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti