Politico zaradil Mazureka na zoznam najčudnejších europoslancov. Figuruje v ňom ako „usmievavý rasista“

Politico zaradil Mazureka na zoznam najčudnejších europoslancov. Figuruje v ňom ako „usmievavý rasista“
Milan Mazurek Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Portál hodnotil podivnosť europoslancov najviac piatimi bodmi. Náš slovenský zástupca získal plný počet.

Občania členských krajín EÚ si zvolili svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. Do 720-členného pléna smeruje pätnásť slovenských europoslancov. Jeden z nich sa ocitol na zozname dvadsiatich troch najčudnejších europoslancov, ktorý zostavil portál Politico.

„Toto sú najdivokejší, najbláznivejší alebo úplne najpodivnejší poslanci EP zvolení minulý víkend,“ píše portál.

Na Slovensku v eurovoľbách skončilo ako tretie hnutie Republika. V EP tak bude mať dvoch zástupcov, lídra strany Milana Uhríka a Milana Mazureka.

Prečítajte si tiež:

Plný počet bodov

Na zozname sa ocitol práve Mazurek. Portál hodnotil podivnosť europoslancov najviac piatimi bodmi. Náš slovenský zástupca získal plný počet.

Portál ho pomenoval ako „usmievavého rasistu“. Autori o ňom píšu ako o krajne pravicovom Slovákovi, ktorý bol odsúdený za rasistické poznámky o Rómoch. Prezývku si podľa portálu vyslúžil preto, že „sa usmieval pri návšteve tábora smrti v Osvienčime.“

Prečítajte si tiež:

Známe meno z českej scény

Na zozname sú však aj iné známe mená. Česko v ňom zastupuje zberateľ luxusných značiek automobilov Filip Turek. Do EP sa prebojoval so zoskupením hnutí Přísaha a Motoristé sobě. V zozname dostal prezývku „jednosmerná myseľ“.

Jeho cieľom je bojovať za zastavenie Európskej zelenej dohody a proti prijatiu eura.

„Motorizmus je podľa Tureka jeho osudom. Bývalý pretekársky jazdec sa preslávil aj ako vášnivý zberateľ drahých áut a zakladateľ a predseda českého Jaguar Clubu,“ píšu autori. Ohodnotený bol troma bodmi z piatich.

Prečítajte si tiež:

Umelci aj influenceri 

V zozname figurujú aj umelci či influenceri. Napríklad Youtuber Fidias Panayiotou, ktorý sa na internete preslávil viacerými hitmi. Nakrúcal sa, ako stojí na nohách bez prestávky štyri dni alebo ako žije sedem dní na letisku.

Medzi najčudnejších europoslancov sa dostala aj „motorkárska babička“, „Trump EÚ“, „rodinný chlapík“, či „ničiteľ náboženských symbolov“.

Slovenského podnikateľa Jozefa Hambálka vyradili zo sankčného zoznamu Európskej únie. Viac v archívnej reportáži z Televíznych novín: (16.12.2023)

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti