Sú súrodenci, no každý je iný. Našu osobnosť a vzťahy ovplyvňuje aj poradie, v akom sme sa narodili

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Freepik/prostooleh

Sú súrodenci, no každý z nich je iný. Môže to byť spôsobené vekovým rozdielom, životnými skúsenosťami ale tiež tým, v akom poradí sa narodili.

Súrodenecké vzťahy sú súčasťou formovania života jedinca. Ovplyvňujú vývoj, proces socializácie a následne sa významne podieľajú aj na vzťahoch voči iným ľuďom zvonku, píšu Novinky.cz. Rovnako sa odzrkadľujú aj na partnerských vzťahoch.

Podľa odborníkov zohráva dôležitú rolu pri formovaní vašej osobnosti, vzťahoch, ale tiež životnom smerovaní aj to, v akom poradí ste sa narodili.

Prečítajte si tiež:

Prvorodení vodcovia

Ako uvádza psychológ Kevin Leman, deti, ktoré sú prvorodené, často kopírujú správanie rodičov. To znamená, že radi preberajú kontrolu, sú vo vedení a sú zvyčajne najviac sebavedomé.

Taktiež vzťah rodičov k týmto deťom zvykne byť viac vážny. Často sa z najstarších detí stávajú perfekcionisti a môžu mať tiež problém priznať si chybu.

Spôsobené to môže byť aj tým, že sú prvé dieťa svojich rodičov, a tak k nim zvyknú byť príliš ochranárski, ale občas aj prísni či nároční.

Prostrední vyjednávači

Dieťa narodené uprostred sa zvyčajne snaží od svojho staršieho súrodenca vymedziť, a tak sa stáva, že je jeho pravým opakom.

 Ako uviedla psychologička Kristin Davinová, prostrední súrodenci sú skvelí vyjednávači.

„Zostávajú príjemní, uvoľnenejší a prikláňajú sa ku kompromisom. Taktiež lepšie zvládajú sklamania a majú skôr realistické očakávania. Je u nich tiež najmenšia pravdepodobnosť, že by boli rozmaznaní, ale práve naopak, bývajú viac nezávislí. Bohužiaľ, zvyknú byť tiež prehliadaní,“ uviedla odborníčka.

Prečítajte si tiež:

Najmladší bez starostí

Najmladšie deti už nie sú vedené k takej zodpovednosti, ako boli tie najstaršie. Rodičia už nejakého syna či dcéru vychovali, a tak majú väčšiu tendenciu nechať veci len tak plynúť.

Je tak veľká pravdepodobnosť, že najmladšie deti budú bezstarostné, pohodové, milovníci zábavy a obľúbenci každej párty.

Vzniká tu ale tiež vysoká pravdepodobnosť, že budú rozmaznaní a budú sa vzpierať.

Kreatívni jedináčikovia

Osobitnou kategóriou sú tí, ktorí súrodencov nikdy nemali – jedináčikovia. Tým, že veľkú časť detstva trávia osamote, musia sa naučiť hrať aj bez iných detí, a preto zvyknú byť kreatívni.

Zvykne sa im veľmi dobre dariť aj v škole, všímajú si detaily a poväčšine sú sebavedomí.

Podľa Davinovej však niekedy sú aj sebestrední, pretože sú zvyknutí byť stredobodom pozornosti a cítiť sa dôležití.

Ak veci v ich živote nejdú podľa ich predstáv, zvyknú byť omnoho viac frustrovaní než ostatní. Podľa odborníkov sú náchylní k perfekcionizmu ešte viac ako prvorodené deti.

Dvojzmenné vyučovanie nie podľa ministerstva školstva prijateľné riešenie ani pre žiakov, ani pre učiteľov: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti