Zahraničné

Pozrite si, ako ľudstvo zmenilo psov na zdeformované plemená

titulka.jpg

Zo zdravo vyzerajúcich psov sa vplyvom nášho chovu stali úplne iné zvieratá.

Čistokrvné plemená psov sú vo všeobecnosti považované za najkrajšie a najušľachtilejšie. Ich vývoj údajne nijako neovplyvnil zásah človeka. Máme však dôkaz, že to nie je pravda.

Nasledujúce fotografie vám ukážu, ako sa niektoré plemená psov viditeľne zmenili pod vplyvom človeka za 100 rokov. Údajne efektívnejší a lepší chov psov ich zmenil na iné zvieratá. Všimnite si viditeľné rozdiely medzi pôvodnými plemenami a tými dnešnými!

Šokujúce fotografie zverejnil blogger s prezývkou Mus Musculus. Čiernobiele snímky psov pochádzajú z roku 1915. Farebné fotografie sú zo súčasnosti. Tie isté plemená psov sú veľmi rozdielne. Zmeny, ktoré sú viditeľné hlavne na ich postave, nie sú príliš priaznivé. Pôvodné rasy vyzerajú zdravšie a tie dnešné zdeformovanejšie.

Baset

Pôvodné plemeno nemalo také krátke nohy. Súčasný baset má veľmi dlhé uši a chodí takmer pri zemi.Boxer

Moderný boxer má veľké ťažkosti s reguláciou telesnej teploty, pretože jeho tvár je kratšia a papuľa ľahko stlačená. Viditeľný rozdiel je aj v chvoste.


Anglický buldog

V minulosti nemal buldog ani zďaleka také proporcie ako dnes. V súčasnosti sú tieto plemená takmer neschopné párenia alebo rodenia mláďat bez lekárskeho zásahu.


Bulteriér

Súčasný bulteriér je známy hlavne pre tvar jeho hlavy. Pred 100 rokmi však vyzeral úplne inak. Lebka ako by sa mu zdeformovala a už vôbec nepripomína krásne plemeno z minulosti.


Jazvečík

Pôvodný jazvečík nebol taký nízky ako ten dnešný. Rokmi sa mu nohy skrátili a telo predĺžilo. Teraz je náchylnejší na medzistavcové ochorenia platničiek.


Nemecký ovčiak

Vlčiak bol kedysi schopný preskočiť aj vyše dvojmetrovú stenu. Dnes by to už nedokázal. Bránil by mu v tom mohutnejšia hruď, kratšie nohy a väčšia váha.


Bernardín

Bernardín mal kedysi „atletickú" postavu. Bol pohybovo zdatnejší. Dnes má psiu nadváhu, čo vedie k viacerých ochoreniam.


Mopslík

Toto plemeno malo kedysi dlhší a dvakrát zatočený chvost. Mopslíky mali dlhšie nohy a nemali takú naskladanú kožu. To môže totiž viesť k prehriatiu organizmu.


BRATISLAVA/JH, Daily Mail

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.