V Rusku sa rozmohol klobásový jed, ľudia skončili v nemocnici. Na vine sú šaláty

V Rusku sa rozmohol klobásový jed, ľudia skončili v nemocnici. Na vine sú šaláty
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

V Rusku evidujú zvýšený výskyt botulizmu, klobásového jedu. Ide o jeden z najnebezpečnejších toxínov, iba štyristo gramov by dokázalo zabiť celú populáciu.

V Rusku sa rozšírila hromadná otrava jedlom. U všetkých nakazených sa zistilo, že majú príznaky botulizmu, teda klobásového jedu, píše ABC News.

Úrady uviedli, že lekársku pomoc z dôvodu otravy vyhľadalo v posledných dňoch 139 ľudí, z toho 121 bolo z Moskvy.

Najmenej 30 z nakazených skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti, informuje TASR na základe agentúry AFP. Ďalších 55 je vo vážnom stave.

Lekársku pomoc vyhľadalo aj 14 ľudí v Nižnom Novgorode, ktorý je vzdialený od hlavného mesta približne 400 kilometrov. Podľa BBC 12 z nich skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti. Deväť z nich bolo podľa regionálneho ministerstva zdravotníctva vo vážnom stave.

Ďalších 6 ľudí hospitalizovali s otravou v Kazani, meste vzdialeného približne 700 kilometrov od Moskvy.

Úrady v Nižnom Novgorode začali trestné konanie vo veci poskytovania služieb, ktoré nespĺňajú požiadavky na bezpečnosť života a zdravia spotrebiteľov.

Prečítajte si tiež:

Fazuľový šalát

Ruské úrady uviedli, že toxická epidémia pochádza zo šalátov distribuovaných populárnou online donáškovou službou, píše The Moscow Times.

Podľa BBC hospitalizovaní v oboch mestách začali mať zdravotné problémy po konzumácii gruzínskeho fazuľového šalátu lobio, pri ktorého príprave bola použitá konzervovaná strukovina.

Jedlom objednaným prostredníctvom donáškovej služby sa cez víkend priotrávili aj obyvatelia Moskvy. Tí konzumovali buď šalát lobio alebo šalát s tuniakom, fazuľou a jablkom.

Prečítajte si tiež:

Spôsobuje paralýzu

Botulizmus napáda nervy tela a spôsobuje ťažkosti s dýchaním, ochrnutie svalov a v najhorších prípadoch aj smrť, uvádza Centrum pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC).

Botuloxín, klobásový jed, produkuje primárne baktéria Clostridium botulinum. Ide o jeden z najnebezpečnejších toxínov vôbec. Úrad verejného zdravotníctva SR uvádza, že 400 gramov jedu by dokázalo zabiť celú populáciu.

Botulizmus vzniká najčastejšie po konzumácii potravín, ktoré obsahujú vytvorený jed. Ide o potraviny, ktoré sú nesprávne konzervované, napríklad jedlo z domácej výroby. Z tohto dôvodu sa do mäsových výrobkov pridáva dusitan sodný, v opačnom prípade by sa v nich mohla baktéria rozmnožiť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že ak sa otrava podchytí včas, je dobre liečiteľná. Ak nie je dostatočne skoro diagnostikovaná a liečená, je smrteľná.

Sú strašiakom, aj keď sa v nich nevyznáme. Väčšina éčok v potravinách neškodí. O tom, ktoré sú škodlivé a ktoré nie, sa dozviete v archívnej reportáži z Televíznych novín: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti