Žena popísala príznaky nevyliečiteľného typu rakoviny: Bol to pocit, akoby som dostávala elektrické šoky

Žena popísala príznaky nevyliečiteľného typu rakoviny: Bol to pocit, akoby som dostávala elektrické šoky
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Pociťovala silné brnenie v rukách aj v nohách, bolesť pripísala k elektrickým šokom. Žena v rozhovore pre BBC povedala, ako sa u nej prejavoval nevyliečiteľný typ rakoviny.

Žena v úprimnom rozhovore pre britskú BBC popísala, ako sa u nej prejavovala rakovina. V roku 2022 absolvovala šesť mesiacov chemoterapie a aktuálne je v remisii, to znamená, že ochorenie ustúpilo. Môže sa však vrátiť.

„Zakaždým, keď prídu bolesti, pýtam sa, či je to to späť. Je to tak trochu ako nočná mora,“ povedala 56-ročná Carol, matka dvoch detí.

Diagnostikovali jej mnohopočetný myelóm, nevyliečiteľnú rakovinu krvi. Podľa britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) ide o typ rakoviny kostnej drene. Môže postihovať niekoľko častí tela, ako je chrbtica, lebka, panva a rebrá.

Tento typ rakoviny je nevyliečiteľný. Priemerne prežije viac ako päť rokov 61 percent ľudí s touto diagnózou. Najviac prípadov je evidovaných vo vekovej skupine 65 až 74 rokov, uvádza Národný onkologický ústav (NCI).

Vedela, že je to niečo vážne

Predtým, ako si Carol vypočula diagnózu, sprevádzalo ju niekoľko nepríjemných príznakov. Každý večer, keď išla spať, mala pocit, že dostáva elektrické šoky. Prechádzala sa po izbe, silné brnenie v rukách a nohách pokračovalo.

Z dôvodu neutíchajúcej bolesti nemohla zaspať. Lekár jej predpísal lieky, no ona tušila, že je za tým niečo vážnejšie.

Najviac ju vydesilo, keď bolesť prišla aj počas dňa. Po roku testov a vyšetrení jej lekári oznámili, že má nevyliečiteľnú rakovinu.

„Najskôr ma to mrzelo. Viem, že je to nevyliečiteľné a vráti sa to,“ povedala žena.

Prečítajte si tiež:

Od výsledkov k výsledkom

Snaží sa žiť v prítomnosti a tešiť sa z maličkostí, no prídu aj ťažké chvíle: „Niekedy máte pocit, že žijete od výsledkov k výsledkom.“

Odkedy užíva Carla lieky, bolesti pripomínajúce elektrické šoky sa minimalizovali. „Stále to pociťujem v končekoch prstov, už to však nepostupuje ďalej do rúk a nôh,“ popisuje a dodáva, že keď ochorie a má napríklad virózu, bolesti sa vrátia.

Tvrdí, že jej najviac pomáha manžel a jej dve deti. Plánuje veľa cestovať.

Prečítajte si tiež:

Príznaky

Ako aj pri iných ochoreniach, aj tu platí, že je kľúčová včasná diagnostika. Problém je však v tom, že mnohopočetný myelóm v počiatočných štádiách nemusí vykazovať nijaké príznaky.

Neskôr sa podľa NHS môže prejaviť:

  • pretrvávajúca bolesť kostí, zvyčajne v chrbte, bedrách alebo rebrách,
  • únava, slabosť, dýchavičnosť,
  • extrémny smäd,
  • bolesti žalúdka,
  • časté močenie, zápcha,
  • strata váhy,
  • závraty, bolesti hlavy,
  • modriny a nezvyčajné krvácanie, napríklad časté krvácanie z nosa,
  • častejšie zlomeniny,
  • problémy s obličkami.

Doktorka Sophie Castell, výkonná riaditeľka spoločnosti Myeloma UK, pre BBC uviedla, že problém pri prehliadaní symptómov mnohopočetného myelómu vzniká práve preto, lebo viacero z nich si ľudia vysvetľujú ako sprevádzajúce javy vyššieho veku.

Spomedzi európskych krajín máme najvyšší počet prípadov rakoviny hrubého čreva. Podľa lekárov sú čísla alarmujúce najmä preto, lebo zanedbávame prevenciu. Pozrite si, čo vykazujú štatistiky o onkologických ochoreniach na Slovensku:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti