Vrcholné posty exekutívy EÚ ostali neobsadené. Lídri sa na prvom stretnutí v Bruseli nedohodli na menách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vrcholné posty úniovej exekutívy sú neobsadené. Lídri sa na prvom stretnutí v Bruseli nedohodli na menách. Otázne je tiež pokračovanie Ursuly von der Leyenovej v čele Európskej komisie.

Vyše štvorhodinový neformálny samit výsledky nepriniesol. Vyjednávači za hlavné európske politické frakcie sa snažili tie najlepšie miesta zabezpečiť pre seba.

„Politická platforma, ktorá doteraz podporovala von der Leyenovú, má opäť väčšinu v parlamente, takže verím, že sa rýchlo dohodneme,“ uviedol Olaf Scholz, nemecký kancelár. 

Lídri debatovali konkrétne o štyroch kľúčových funkciách. Hlavným kandidátom na predsedu Európskej rady je portugalský expremiér António Costa a najvyššou úniovou diplomatkou by sa mala stať estónska premiérka Kaja Kallasová, no a v Štrassburgu by chcela zostať Roberta Metsolová.

Prečítajte si tiež:

Nezhody ohľadom obsadenia EK

Najväčšie nezhody sú ohľadom obsadenia Európskej komisie, ktorú by chcela aj v ďalšom období viesť doterajšia šéfka.

„My povieme až na samite a zariadime sa podľa toho, čo z toho budeme mať,“ uviedol prezident Peter Pellegrini. 

Ten zastupoval v Bruseli premiéra Roberta Fica, ktorý sa stále zotavuje po atentáte.

Hlavným cieľom bolo vyrokovať silné portfólio pre nášho dlhoročného eurokomisára Maroša Šefčoviča. Ten je presvedčený, že zaňho hovorí doterajšia práca.

Na samite sa riešilo aj obsadenie postu generálneho tajomníka NATO, na ktorý má zálusk končiaci holandský premiér Mark Rutte. Podporilo ho viacero krajín vrátane Slovenska.

Nenamietajú už ani naši južní susedia, ktorí najskôr žiadali ospravedlnenie za kritiku Orbánovej vlády. Prezidenti a premiéri členských štátov dúfajú, že všetko vyriešia na stretnutí na budúci týždeň.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Európska únia

Dôležité udalosti