Hrozivé čísla. Počas púte hadždž v Saudskej Arábii zomrelo v dôsledku horúčavy najmenej 323 pútnikov

Hrozivé čísla. Počas púte hadždž v Saudskej Arábii zomrelo v dôsledku horúčavy najmenej 323 pútnikov
Pútnici počas púte hadždž. Zdroj: AP Photo/Rafiq Maqbool

Miestne úrady dodržiavajú postupy pri pochovávaní pútnikov v Mekke a pokračujú v pátraní po nezvestných.

Počas púte hadždž na západe Saudskej Arábie zomrelo najmenej 323 egyptských pútnikov, z ktorých väčšina podľahla následkom horúčav, uviedli v utorok dvaja arabskí diplomati. Viaceré krajiny doteraz nahlásili celkovo 577 obetí. Informuje o tom agentúra AFP.

„Všetci zomreli v dôsledku horúčavy“ okrem jedného, ktorý utrpel smrteľné zranenia počas menšej tlačenice v dave, uviedol jeden z diplomatov. Medzi tohtoročnými obeťami sú aj pútnici z Jordánska, Iránu, Senegalu či Indonézie.

Miestne úrady dodržiavajú postupy pri pochovávaní pútnikov v Mekke a pokračujú v pátraní po nezvestných. V pondelok úrady vyzvali pútnikov, aby sa vyhýbali slnku a náboženské rituály odložili až na štvrtú hodinu popoludní.

Teplota v najposvätnejšom meste islamu v pondelok dosiahla 51,8 stupňa Celzia, na iných svätých miestach v okolí asi 48 stupňov Celzia.

Tohtoročná púť sa začala minulý týždeň v piatok večer a do mesta pricestovalo asi 1,8 milióna ľudí. Podľa saudskoarabskej štúdie sa v dôsledku zmeny klímy na mieste obradov zvyšuje teplota za každé desaťročie o 0,4 stupňa Celzia.

Prečítajte si tiež:

Veľké tragédie

Púť sprevádzajú aj veľké tragédie s množstvom mŕtvych v tlačenici, pri požiaroch a iných incidentoch, čo prinútilo saudskoarabskú vládu vybudovať novú infraštruktúru a sprísniť bezpečnostné predpisy.

Hadždž je každoročná púť moslimov do Mekky podľa učenia  proroka Mohameda. Jedno z najväčších masových zhromaždení na svete je pre moslima, ktorý si to môže finančne dovoliť, povinnosťou aspoň raz za život. Púť sa skončí v stredu.

Pre Saudskú Arábiu pútnici znamenajú finančný prínos a zároveň to je zdroj legitimity panovníka, ktorý má titul "kustód dvoch svätých mešít" v Mekke a Medine.

Vo februári sme vás informovali, že slovenskí pútnici odovzdali vo Vatikáne dary pápežovi:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti