Izraelská armáda schválila operačný plán možnej ofenzívy v Libanone

Čierny dym stúpa po izraelskom leteckom útoku na predmestie libanonskej dediny Aita al-Shaab neďaleko hranice s Izraelom.
Izraelské delostrelectvo podniklo útoky na južný Libanon. Zdroj: TASR/AP Photo/Hussein Malla

Izraelská armáda v utorok (18. 6.) oznámila, že schválila operačný plán prípadnej ofenzívy v Libanone. Rozhodla tiež o pokračovaní zvyšovania bojovej pripravenosti jednotiek v oblasti. Stalo sa tak na stretnutí jej popredných predstaviteľov v sídle Severného veliteľstva.

Paralelne s vojnou v Pásme Gazy, ktoré od vlaňajšieho októbra vedie židovský štát proti palestínskym militantom z Hamasu, sa v izraelsko-libanonskom pohraničí ostreľujú militanti z Hizballáhu podporovaní Iránom a izraelské jednotky, informujú agentúry DPA a AFP.

Minister zahraničných vecí Jisrael Kac v utorok pohrozil Hizballáhu zničením v „totálnej vojne“. „Sme veľmi blízko k bodu, keď sa rozhodneme zmeniť pravidlá hry proti Hizballáhu a Libanonu. V totálnej vojne bude Hizballáh zničený a Libanon tvrdo zasiahnutý,“ uviedol Kac vo vyhlásení zverejnenom rezortom diplomacie.

Prečítajte si tiež:

Krátko predtým Hizballáh zverejnil video zhotovené z dronu, ktoré podľa neho zachytáva kľúčovú vojenskú a energetickú infraštruktúru v izraelskom prístavnom meste Haifa. Vodca Hizballáhu Hasan Nasralláh sa podľa Kaca vyhráža útokom na tieto miesta.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nedávno zdôraznil, že armáda je pripravená na intenzívne nasadenie v Libanone, ak to bude nevyhnutné.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 28. 5. 2024. Izrael priznal útok v Rafahu:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti