Nová správa WHO. Na tieto potraviny si podľa odborníkov musíte dať pozor

Nová správa WHO. Na tieto potraviny si podľa odborníkov musíte dať pozor
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na potraviny, ktoré škodia zdraviu ľudí na celom svete a spôsobujú aj vysokú úmrtnosť.

WHO varuje pred globálnym rizikom pre zdravie ľudí, ktoré prispieva k ochoreniam ako obezita, cukrovka, srdcové choroby, mŕtvica či rakovina. Za túto hrozbu považuje nezdravé stravovanie, uvádza v správe.

Prečítajte si tiež:

Dane na nezdravé potraviny

Pred vysoko spracovanými alebo ľahko spracovanými potravinami varuje WHO už dlhodobo. Ide hlavne o potraviny s vysokým obsahom nezdravých tukov, cukrov aj sodíka. Podľa usmernenia však dôkazy o ich nebezpečenstvách neustále stúpajú.

Za problém považuje organizácia hlavne nízku cenu a dostupnosť nezdravých jedál a nápojov.

„Dane na nezdravé potraviny, ako sú cukrom sladené nápoje môžu viesť k nižšiemu dopytu a spotrebe,“ píšu v usmernení. Vláda na Slovensku už stihla schváliť návrh zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov.

Prečítajte si tiež:

Dostupnejšie zdravé potraviny

Naopak, dotácie na zdravé potraviny, ovocie či zeleninu by podľa WHO uľahčili ich dostupnosť. „To podporuje ich spotrebu, čo vedie k zvýšeniu predaja a pozitívnym zmenám v správaní spotrebiteľov,“ píše sa v usmernení.

Ako informuje tn.cz. choroby spôsobené nadmerným stravovaním priemyselne spracovaných potravín zabijú ročne v Európe 369-tisíc ľudí. 

Hoci sa zdražovanie potravín spomaľuje, čokoláda je výnimkou. Viac sa dozviete v archívnej reportáži relácie Reflex: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti