Zahraničné

Pri pobreží Jadranu sa šíria jedovaté ohnivé červy. Ich bodnutie môže spôsobiť zápal

Pri pobreží Jadranu sa šíria jedovaté ohnivé červy. Ich bodnutie môže spôsobiť zápal
Zdroj: Profimedia.sk

Pozorované na Jadrane boli ohnivé červy už skôr, čoraz častejšie sa však vyskytujú aj na plytčinách do jedného metra.

Na pobreží Čiernej Hory sa objavili jedovaté morské živočíchy známe ako ohnivé červy. Odborníci pripisujú šírenie tohto druhu otepľovaniu Jadranského mora. Ich pichliače môžu spôsobovať zápaly, ale ľudí prirodzene nenapadajú, informuje portál 24sata.hr.

​Hermodia ohnivá (lat. Hermodice carunculata) , známa vďaka svojmu červenému sfarbeniu tiež ako ohnivý červ, je morský mnohoštetinatec dorastajúci dĺžky okolo pätnástich centimetrov. Vo väčšom množstve sa naposledy objavili na plážach čiernohorského letoviska Budva.

Podľa profesorky nepatria ohniví červy k živočíchom, ktorí majú sklon napádať ľudí.

„Sú pestro sfarbené, čo je v prírode signál pre ostatné druhy, že ide o jedovatého živočícha, a tak sa im vyhýbajú . Pre ich výrazné sfarbenie a vzhľad ich však ľudia môžu považovať za zaujímavé, a tak sa ich niekedy snažia zdvihnúť a ohmatať. Potom sa zviera bráni a môže človeka zraniť,“ vysvetlila morská biologička Maja Krželjová z univerzity v chorvátskom Splite.

Komplikáciou môžu byť pichliače. Pokiaľ sa ich nepodarí všetky z kože odstrániť, môžu spôsobovať zápaly a jed v nich obsiahnutý rôzne kožné problémy. Akékoľvek bodnutie vyžaduje zásah lekára.

Odborníci upozorňujú, že teplota Jadranského mora v poslednom období vzrástla o dva stupne. To vyhovuje ohnivým červom a ďalším živočíchom vrátane niektorých druhov medúz, ktorí sa inak vyskytujú skôr v tropických vodách.

Pozorovaní na Jadrane boli ohniví červy už skôr, v poslednej dobe sú však vidieť stále častejšie aj na plytčinách do jedného metra.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti