Žiť dlho, kvalitne a starnúť bez chronických ochorení. Vedci prišli s návodom, ako na to

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Freepik/wirestock

Žiť kvalitný, dlhý a zdravý život. To chce asi každý z nás. Štúdia sa rozhodla zistiť, ako na to.

Cieľom výskumníkov bolo nájsť návod, ako žiť najmenej do sedemdesiatky bez akéhokoľvek z jedenástich chronických ochorení, bez zhoršenia fyzických funkcií, straty pamäti a bez poškodenia duševného zdravia, píše iDnes.cz.

Ako odhaduje kolektív vedcov, závery, ku ktorým sa im v rámci štúdie podarilo dospieť, sú veľmi sľubné. Zdravie a vitalitu aj v staršom veku by mohlo mať až 61 percent ľudí v prípade dodržiavania len niekoľkých odporúčaní.

Prečítajte si tiež:

Realizácie štúdie

Výskum realizovali pomocou pozorovania. Zapojených bolo viac ako 45-tisíc zdravotníčok, sledované boli po dobu 20 rokov.

Na začiatku štúdie bol ich priemerný vek 60 rokov. Žiadna z týchto žien netrpela závažnou chronickou chorobou. Vedecký tím pozoroval, koľkým z nich sa podarí zostarnúť zdravo, teda udržať si pomerne dobrú kondíciu a byť bez vážnejších ochorení.

Sledovaný bol ich jedálniček, ale aj životný štýl a rodinné pozadie. Pozorovali, koľko času trávia sedením v práci, sledovaním televízie, ale aj chodením či státím, doma i v práci. Okrem tejto ľahkej fyzickej aktivity, samozrejme, pozorovali aj miernu až vyššiu, kam spadá napríklad beh, jazda na bicykli či cvičenie.

Dôležitý bol tiež ich spánkový režim.

Výsledky

Po rokoch zozbieravania dát a ich vyhodnotení prišli s výsledkami. Z pozorovaných žien sa 41 percentám podarilo zostarnúť bez chronického ochorenia. Nezhoršené fyzické funkcie malo 16 percent žien. Duševné zdravie sa nezhoršilo 44 percentám a problémy s pamäťou sa vyhli 52 percentám.

Všetky podmienky, stanovené na začiatku pre zdravé starnutie však splnilo iba deväť percent účastníčok.

Prečítajte si tiež:

Nezdravé návyky

Výskum potvrdil, že sedavý spôsob života nám vôbec neprospieva. Za každé dve hodiny denne sedením pred telkou platíme 12-percentným poklesom šance na zdravé starnutie. Je však riešenie, a tým je fyzická aktivita. Len hodina pohybu strednej až vysokej intenzity zvyšuje možnosť zostarnúť zdravo až o 14 percent.

Vedci uviedli výsledky aj zjednodušene. Každý deň je najlepšie tráviť aspoň tri hodiny času ľahkou aktivitou, následne aspoň 30 minút venovať intenzívnejšej aktivite a nesedieť doma pred televízorom viac ako tri hodiny denne. To má byť totiž škodlivejšie ako klasické sedenie pri práci.

Ak má človek sedavú prácu a nie je pre neho jednoduché mať tri hodiny ľahkej aktivity počas dňa, podľa výskumníkov stačí, ak akokoľvek obmedzíme sedenie, napríklad aj tak, že si večer doprajeme nie 30 minút, ale hodinu náročnejšej fyzickej aktivity.

Prečítajte si tiež:

Odporúčania

Ak máte sedavú prácu, výskumníci prinášajú aj niekoľko iných odporúčaní. Ak je to možné, obyčajný stôl je dobré vymeniť za polohovací a striedať sedenie v práci so státím.

V prípade, že takúto možnosť nemáte, odporúčaním sú telesné prestávky. Častejšie sa postavte a na pár minút prejdite. Či už do kuchynky po vodu, alebo pre snack do chladničky, skrátka čokoľvek, čo vás častejšie postaví na nohy.

Najideálnejšia má byť približne päťminútová chôdza každú polhodinku.

Takéto prestávky majú mať skvelý prínos dokonca aj na hladinu krvného tlaku či cukru v krvi.

Štúdia prebiehala na ženách, no výsledky sú vztiahnuteľné rovnako aj na mužov. 

Pacientov so zápalovými ochoreniami čriev sú tisícky a majú pribúdať. Dôvodom je najmä nezdravá strava:  

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti