Vlny horúčav majú prvé obete. Britské ministerstvo varuje pred cestovaním do týchto obľúbených letovísk

Turecko
Turecko. Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Európu sužujú horúčavy. Britské ministerstvo vydalo červené výstrahy pre štyri krajiny, kde je situácia najrizikovejšia.

Vlny horúčav prišli tento rok skôr. Britské ministerstvo zahraničia varovalo pred vysokými teplotami svojich obyvateľov. Pre obľúbené dovolenkové destinácie vydalo červenú výstrahu.

Ide o Turecko, Španielsko, Grécko a Cyprus, informuje Mirror.

Nedávno sme vás informovali o nezvestných turistoch v Grécku. Piatich už našli mŕtvych. Turisti v pokročilom veku sa vybrali v horúčavách sami na prechádzku, naspäť sa už nevrátili.

Príčina smrti ešte nie je známa, no predpokladá sa, že dôvodom sú extrémne vysoké teploty. V obľúbenej dovolenkovej destinácii už niekoľko dní presahujú teploty 40 stupňov Celzia.

Prečítajte si tiež:

Na Cypre evidujú prípady vyčerpania z tepla

Podobne to tieto týždne vyzerá aj v Turecku. V niektorých mestách teploty dosahovali až 40 stupňov Celzia, píše Turkiye Today. V Istanbule vydali varovania pred dlhodobým pobytom na slnku pre zraniteľné skupiny.

Horúčavy sužujú viacero európskych krajín. Podľa Euronews by tento týždeň mali teploty v Taliansku dosiahnuť až 44 stupňov Celzia.

Vlna horúčav zasiahla aj Cyprus. V dôsledku úpalu tam zomreli dvaja ľudia, oznámili v nedeľu (16.6.) zdravotníci. Najmenej traja starší pacienti sú vo vážnom stave a nemocnice podľa správ miestnych médií riešia mnohé prípady vyčerpania z tepla.

Prečítajte si tiež:

Historické rekordy

Počasie ovplyvňuje vzduch z Afriky. „Táto vlna horúčav sa zapíše do histórie,“ cituje tn.cz meteorológa Panosa Giannopoulosa s odvolaním sa na grécku štátnu televíziu.

Podľa analýzy Európskej služby pre zmenu klímy Copernicus, na ktorú sa odvoláva Euronews, je Európa najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na svete. Predpokladá sa, že teploty v júli, auguste a v septembri budú vyššie ako je priemer.

Trpia aj hospodárske zvieratá. Chovatelia počas horúčav ochladzujú stajne aj kravíny. Viac v archívnej reportáži z Televíznych novín (19.06.2024): 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Počasie

Dôležité udalosti