VIDEO: Kim s Putinom si vymenili niekoľko darčekov. Jeden z nich išli spoločne vyskúšať

Vladimir Putin a Kim Čong-un v limuzíne.
Vladimir Putin a Kim Čong-un v limuzíne. Zdroj: Profimedia.sk

Lovecké psy, čajový set či luxusná limuzína. Hlavy štátu si navzájom venovali niekoľko darov.

Ruský prezident zavítal do KĽDR po takmer štvrťstoročí. Kim Čong-un priváral Vladimira Putina okázalým ceremoniálom na hlavnom námestí Pchjongjangu. Padli úsmevy aj objatia, píše BBC.

Hlavy štátov si vymenili niekoľko darov. Boli medzi nimi umelecké diela, čajová súprava, ale aj luxusná ruská limuzína.

Limuzínu Aurus daroval ruský prezident severokórejskému vodcovi. Po spoločnom dvojhodinovom rozhovore sa v nej išli spoločne odviesť, informuje The Guardian.

Vo februári Putin daroval Kimovi automobil ruskej výroby, tiež značky Aurus, na ktorom jazdil on sám. Do Kimovej zbierky luxusných vozidiel tak pribudol ďalší kúsok.

Putin mu mal tiež darovať čajovú súpravu a admirálsku dýku.

Pes ako národný symbol

Niekoľko darov však dostal aj ruský prezident, a to vrátane umeleckých diel či zvierat. Kim mu daroval po stretnutí pár loveckých psov severokórejského plemena Pungsan.

Podľa juhokórejskej tlačovej agentúry Jonhap o tom vo štvrtok informovali severokórejské štátne médiá s tým, že ide o psy rovnakého plemena, akými Kim v roku 2018 obdaroval aj vtedajšieho juhokórejského prezidenta Mun Če-ina.

Psy plemena Pungsan sú považované za vzácne. Ide zrejme o variant sibírskeho huskyho, ktorý bol pravdepodobne skrížený so špicom.

Pungsan má bielu srsť, huňatý kožuch, tmavé oči a špicaté uši. V KĽDR je považovaný za národný symbol, najmä vďaka svojej pokojnej povahe a vernosti.

Kim svoj dar Putinovi predstavil a odovzdal počas spoločnej prechádzky v záhrade Paláca slnka Kumsusan, kde podpísali dohodu o posilnení vzťahov oboch krajín v duchu komplexného strategického partnerstva, uviedla TASR na základe severokórejskej tlačovej agentúry KCNA.

Vladimir Putin a Kim Čong-un podpísali strategické dokumenty. Spojené štáty a spojenci sledujú tento vývoj so znepokojením: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti