Tisíce ľudí protestovali proti Netanjahuovi, prišli aj pred jeho vilu

Protivládni demonštranti protestujú pred budovou parlamentu v Jeruzaleme v pondelok 17. mája 2024.
Demonštranti žiadali na proteste v Jeruzaleme vyhlásenie volieb. Zdroj: TASR/AP Photo/Ohad Zwigenberg

Tisíce ľudí vyšli vo štvrtok večer opäť do ulíc viacerých izraelských miest, aby protestovali proti vláde premiéra Benjamina Netanjahua a jej neschopnosti dohodnúť sa na prímerí v Pásme Gaze a dosiahnuť návrat rukojemníkov, ktorých tam stále zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas.

Demonštranti žiadali predčasné voľby a prepustenie približne 120 rukojemníkov. Najväčšie zo zhromaždení sa podľa izraelských médií konalo pred Natanjahuovou vilou v meste Caesarea. Protest prebiehal napríklad aj v Jeruzaleme, kde naň prišli stovky ľudí, informuje tlačová agentúra DPA.

Protivládne protesty sa v Izraeli konajú už niekoľko mesiacov a lákajú stále viac účastníkov. Netanjahuovi jeho kritici vyčítajú, že sa usiluje vyhovieť svojim radikálnejším koaličným partnerom a preto marí dohodu s Hamasom o prepustení rukojemníkov. Netanjahu to popiera a zo stagnácie nepriamych rokovaní viní Hamas.

DPA však pripomína, že viacerí ministri z Netanjahuovho kabinetu sú proti dohode s Hamasom, pretože by sa v nej stanovilo napríklad aj prepustenie palestínskych väzňov.

Prečítajte si tiež:

Vojna v Pásme Gazy vypukla po bezprecedentnom útoku militantov z hnutia Hamas a ďalších skupín na Izrael, pri ktorom 7. októbra 2023 prišlo o život takmer 1200 ľudí. Ďalších približne 250 militanti odviedli do Gazy ako rukojemníkov. Izrael na útok odpovedal náletmi na túto palestínsku enklávu a následne aj pozemnou ofenzívou.

Podľa gazského ministerstvo zdravotníctva, ktoré riadi Hamas, už pri tejto ofenzíve prišlo o život vyše 37.000 ľudí a ďalších vyše 85.000 utrpelo zranenia.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 8. 6. 2024 o oslobodení rukojemníkov:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti