Prekvapujúca štúdia: Ženy počas menštruácie sú rýchlejšie a reagujú presnejšie

Žena behá po schodoch.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Ťažkosti počas menštruácie? Najnovšia štúdia prekvapuje a hovorí, že ženy, ktoré majú menštruáciu, sú rýchlejšie a presnejšie. Výskum robili na 241 ľuďoch vrátane 105 menštruujúcich žien.

V jednom teste dostávali účastníci snímky usmievajúcej sa tváre alebo žmurkajúcej. Mali stlačiť tlačidlo vtedy, keď zbadali usmievajúcu sa tvár. Testovali tým ich pozornosť, reakčnú dobu a presnosť.

V druhej úlohe mali odhaliť a otáčať zrkadlovo obrátené obrázky, čím skúmali ich priestorové videnie. V treťom teste sledovali lopty smerujúce k sebe a museli kliknúť na obrazovku presne v momente, keď sa lopty stretli.

Výsledkom experimentovania nebol žiaden rozdiel medzi mužmi a ženami, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Zaujali však výsledky menštruujúcich žien.

Prečítajte si tiež:

Pomalosť môže byť aj výhoda

Hoci ženy uvádzali, že počas svojich dní sa necítia dobre a majú pocit, že to ovplyvňuje ich výkon, štúdia ukázala presný opak. 

Ako cituje výsledky ČT 24, reakčný čas bol pomalší o 10 až 20 milisekúnd počas luteálnej fázy, ktorá začína ovuláciou a končí pred menštruáciou.

Podľa vedcov majú športovkyne v tejto fáze najnižšie riziko svalových zranení. Spomalenie o desať milisekúnd môže znamenať rozdiel medzi otrasom mozgu a menej vážnym zranením.

Naopak, lepšie výsledky zaznamenali počas menštruačnej fázy. „Dúfam, že táto štúdia bude základom pre pozitívne rozhovory medzi trénermi a športovcami o vnímaní a výkone. To, ako sa cítime, nie vždy odráža to, ako sa správame,“ povedala autorka štúdie Flaminia Roncaová.

Ako sa vyhnúť zraneniam počas letných športov, porozprával v Teleráne fyzioterapeut Tomáš Kulan:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti