Študentka je záchranárka od 16-tich, Slovákom sa to však nepáči

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mladá Slovenka študuje medicínu a právo súčasne na univerzite vo Viedni. Zároveň pracuje ako záchranárka od 16-tich rokov a je aktívna na sociálnych sieťach.

Karolína Valentová študuje medicínu a zároveň právo vo Viedni. Od 16-tich rokov pracuje pre rakúsku záchranku a je úspešná aj na sociálnych sieťach. „Do Rakúska sme sa presťahovali kvôli rodinným udalostiam, keď som bola nútená zmeniť školu. A potom keď som mala 18 tak som sa rozhodla ísť na vysokú školu do Viedne,“ hovorí, ako sa dostala do Rakúska.

Prečítajte si tiež:

K práci záchranárky sa dostala náhodou

„Mala som v škole kurz prvej pomoci a tam učiteľ rozprával o dobrovoľníckom systéme, ktorý na Slovensku nie je. Rozhodla som sa, že to vyskúšam,“ Karolína opisuje začiatok kariéry, ktorá začala keď mala len 16 rokov. „V Rakúsku je to trošku iné. V 17-tich mi začala prax na záchranke, v 18-tich som spravila skúšky a začala jazdiť,“ vysvetľuje.

V práci záchranárky sa stretáva aj s ťažkými situáciami, no na stanici im pomáha psychológ, ktorého má možnosť kedykoľvek navštíviť. Aj napriek tomu hovorí, že túto prácu berie ako hobby.

Prečítajte si tiež:

Negatívne komentáre od Slovákov

Karolína je na sociálnych sieťach úspešná, no to prichádza aj s nevýhodami. „Čo ma mrzí asi najviac sú kolegovia práve zo slovenskej záchranky, ktorí mi píšu negatívne komentáre, pretože oni vyštudovali školu. Nevedia pochopiť, že v Rakúsku je ten systém úplne iný a že školu tam netreba,“ hovorí. Často sa stretáva aj s názormi, že nie je pravý záchranár, že si vymýšľa. „Zo začiatku som sa snažila s tými osobami vlastne diskutovať, tak som im vysvetľovala, aký je ten systém. Momentálne to už vôbec neriešim.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti