Potraviny a nápoje môžu znižovať aj zvyšovať účinok liekov. Niektoré kombinácie sú až smrteľné

Lieky
Lieky Zdroj: TV Markíza

Niektoré potraviny a nápoje nie je vhodné kombinovať s liekmi. Kým jedny účinok látky posilňujú, iné zas oslabujú. 

Portál iDNES.CZ radí ako prvé si vždy čítať príbalový leták k liekom. Záleží aj od toho, či máte liek brať pred jedlom, na lačno alebo po jedení.

Neodporúča sa napríklad čiernym čajom zapíjať lieky na liečbu štítnej žľazy. V takom prípade sa z lieku stane nevstrebateľná látka, ktorá sa vylúči z tela von.

Rovnaký vplyv má aj mlieko na niektoré antibiotiká. Tak isto keď užívate lieky, nejedzte chia semienka alebo doplnok psyllium. Aj oni znižujú účinnosť liekov a stráca sa ich efekt. 

Podobne vplývajú na lieky aj kurkuma a bylina pestrec mariánsky.

Prečítajte si tiež:

Smrteľná kombinácia

Naopak, zvyšujúci efekt má grepfruit. Podobný účinok má aj kombinácia liekov na podporu močenia a petržlen. Odborníci tiež upozorňujú pacientov, ktorí berú liek na riedenie krvi warfarin, aby zároveň neužívali doplnok na zlepšenie pamäti ginkgo biloba. Účinnosť lieku sa zvýši a človek riskuje veľkú krvácavosť.

Lieky určite nezapíjajte jablkovou šťavou. Jablká majú schopnosť dlhšie udržať liek v tele a tým zosilniť jeho účinok. Vyhnite sa aj kombinácii liekov na cholesterol a srdcovú arytmiu a granátového jablka či zázvoru.

Lieky je absolútne nevhodné kombinovať s alkoholom. Môže to mať až fatálne následky. Ide najmä o lieky na spánok, proti bolesti, na epilepsiu, svalovú relaxáciu, antibiotiká a psychofarmaká.

Prečítajte si tiež:

Voda nie je vždy najlepšia

Vo všeobecnosti sa neodporúča lieky zapíjať džúsmi, kávou ani čajom. Najlepšia je obyčajná neochutená voda. Existujú však výnimky. 

Prípravky na doplnenie železa je dobré zapíjať kyslím džúsom, ale nie grepfruitovým. Ideálnym nápojom na zapitie vitamínu D je mlieko.

Bôľ zajedáme liekmi. Slováci užívajú stále viac liekov proti bolesti. Patria medzi najpoužívanejšie tabletky u nás. Odborníci vidia problém v tých, ktoré nie sú na lekársky predpis. Pozrite si reportáž:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti