Európou sa šíri vážne ochorenie, objavilo sa už v 13 krajinách

Európou sa šíri vážne ochorenie, objavilo sa už v 13 krajinách
Ilustračný obrázok Zdroj: shutterstock/Martin

Počet prípadov horúčky dengue v posledných rokoch prudko rastie v celej Európe. Nebezpečné ochorenie podľa Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) prenáša najmä komár z juhovýchodnej Ázie.

Podľa riaditeľky ECDC Andrei Ammonovej Európa vidí, že klimatické zmeny vytvárajú priaznivejšie podmienky pre invazívne komáre. Tie sa tak rýchlo šíria do predtým nedotknutých oblastí a prenášajú tam na ľudí rôzne ochorenia. Jedným z nich je aj horúčka dengue.

Počet pacientov s týmto ochorením v Európskej únii v posledných rokoch rýchlo narastá. V rokoch 2010 až 2021 bolo v Európe hlásených 73 lokálne zistených prípadov horúčky. Rok 2022 sa vyrovnal údajom z predchádzajúceho desaťročia a rok 2023 tieto počty zdvojnásobil. Bolo hlásených až 130 prípadov.

Prečítajte si tiež:

Prejavy

Horúčka dengue, známa tiež ako horúčka lámajúcich kostí, sa prejavuje náhlym zvýšením teploty, ktorá je sprevádzaná silnou bolesťou hlavy, slabosťou, bolesťami svalov a kĺbov, nevoľnosťami a zvracaním. Priebeh ochorenia však väčšinou nepresahuje desať dní, rekonvalescencia ale môže trvať aj niekoľko týždňov.

Na toto ochorenie neexistuje žiadna iná liečba ako dostatočný príjem tekutín a paracetamolu na bolesť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča ľuďom, aby neužívali protizápalové lieky kvôli zvýšenému riziku komplikácií spojených s krvácaním.

Prečítajte si tiež:

Na vine je komár

Tigrie komáre sú agresívnym druhom, ktorý štípe počas dňa. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a predtým sa vyskytoval len v tropických oblastiach. Jeho znepokojujúca prispôsobivosť mu však umožnila rozšíriť sa do nových oblastí, k čomu prispelo aj globálne otepľovanie. Invázia tohto komára prispela k rýchlemu rozšíreniu horúčky v Európe, čo spôsobuje masívny nárast prípadov ochorenia v porovnaní s minulými rokmi.

„Osobné ochranné opatrenia v kombinácii s opatreniami na kontrolu vektorov, včasné odhalenie prípadov, včasný dohľad, ďalší výskum a aktivity na zvyšovanie povedomia sú najdôležitejšie v tých oblastiach Európy, ktoré sú najviac ohrozené," uviedla riaditeľka ECDC.

Tento druh komára sa v súčasnosti vyskytuje v 13 rôznych krajinách Európy, medzi ktoré patria napríklad Grécko, Španielsko, Taliansko a Francúzsko.

Zasahujú proti komárom, na ich likvidáciu využívajú drony. Pozrite si reportáž:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti