Pri útoku v Dagestane zahynulo 15 policajtov a viacerí civilisti vrátane pravoslávneho kňaza

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ruské úrady označili útoky za teroristický čin a vyhlásili tri dni smútku na počesť pamiatky obetí.

Počet potvrdených obetí po útoku ozbrojencov na cirkevné objekty - pravoslávny chrám a synagógy - a inšpektorát dopravnej polície v Dagestanskej republike sa v nedeľu (23. 6.) večer rozšíril na 15 policajtov a viacerých civilistov, vrátane pravoslávneho kňaza. Informuje agentúra Reuters.

Tri dni smútku na počesť obetí

Ruské úrady označili útoky za teroristický čin a vyhlásili pondelok, utorok a stredu za dni smútku na počesť pamiatky obetí.

Dagestanské ministerstvo vnútra informovalo, že skupina ozbrojencov v meste Derbent začala strieľať v synagóge a kostole, pričom obe budovy podľa miestnych médií zachvátil požiar. Zároveň boli hlásené útoky v hlavnom meste Dagestanu Machačkale na kostol a inšpektorát dopravnej polície.

Prečítajte si tiež:

K zodpovednosti za teroristický čin sa neprihlásila žiadna skupina

​​Úrady zareagovali vyhlásením protiteroristickej operácie v Dagestanskej republike. Protiteroristický výbor oznámil, že bezpečnostné sily "zneškodnili" piatich ozbrojencov, pričom miestny gubernátor informoval, že "zlikvidovali šiestich banditov". Agentúra Reuters upozornila, že tieto protichodné údaje sa nepodarilo okamžite overiť a zatiaľ nie je jasné koľkí ozbrojenci boli zapojení do útoku.

K zodpovednosti za teroristický čin sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina.

Ruské médiá tvrdia, že medzi páchateľmi útokov sú aj dvaja synovia a synovec predsedu jednej z okresných samospráv, ktorého medzičasom zadržali a už aj predviedli na výsluch na políciu. V jeho dome bola vykonaná policajná prehliadka. Obaja úradníkovi synovia i synovec sú mŕtvi a boli identifikovaní.

Gubernátor Sergej Melikov vo videu vyhlásil, že bezpečnostné sily majú situáciu v republike pod kontrolou a prisľúbil, že vyšetrovanie bude pokračovať až kým nebudú odhalené "všetky spiace bunky teroristov".

Takisto dodal, bez dodania akýchkoľvek dôkazov, že útoky mohli byť pripravené zo zahraničia a súvisiace so "špeciálnou vojenskou operáciou" na Ukrajine, ako Kremeľ nazýva svoju agresiu voči západnému susedovi.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti