Český expert popísal, ako im ruský režim postupne rozoberie demokraciu

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin vystupuje z lietadla.
Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: TASR/Sergei Karpukhin/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Česko diskutuje o bezpečnosti, komunikácii a vplyve ruskej propagandy. Predsedníčka Podvýboru pre podporu demokracie a ľudských práv v zahraničí Eva Decroix a šéf parlamentného výboru pre bezpečnosť Pavel Žáček zorganizovali konferenciu Strategická komunikácia medzi štátom a občianskou spoločnosťou.

Vlády koordinátor strategickej komunikácie štátu Otakar Foltýn presne popísal, ako sa Rusko snaží rozložiť demokraciu v Česku alebo iných štátoch. 

„Počas studenej vojny mal sovietsky režim základný naratív, že sovietsky systém je lepší ako západný, ale dnes nám ruský naratív hovorí, aby sme ničomu neverili,“ vyhlásil expert. A práve to je základom rozkladu demokracie.

Pokračoval, že pokiaľ nebudeme ničomu veriť, ruský režim nás rozloží bez jediného tanku. 

Proces opísal ako rozplynutie sa v šedi lží a ignorácie. 

Portál iDNES.CZ Foltýna cituje so slovami, že algoritmy sociálnych sietí rozdeľujú spoločnosť a ruský režim to využíva. Práve cez sociálne siete sa veľmi efektívne šíria dezinformácie. Foltýn prišiel aj s presnou definíciou pojmu dezinformácia. 

„Je to cielená manipulácia. Lož, ktorá vie, že je lžou,“ vyhlásil. 

Prečítajte si tiež:

Informačná gramotnosť

Dodal, že v súčasnosti by brannou povinnosťou ľudí mala byť informačná gramotnosť. 

Foltýn čelil kritike opozičných poslancov, či nebude presadzovať cenzúru s cieľom šíriť „patent na jednu pravdu“. Ten to odmieta.

„Strategická komunikácia musí byť autentická, pravdivá, ale zároveň musí byť do istej miery zábavná a ručím vám, že občas bude provokovať. Je to jediný spôsob, ako uspieť v algoritme sociálnych sietí,“ uviedol odborník. 

Hoaxom a dezinformáciám veríme na Slovensku viac ako ľudia v okolitých krajinách. Prečo je to tak, sa dozviete v nasledujúcom videu:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti