Vo veku 110 rokov zomrel najstarší Američan. Až do konca bol v dobrom mentálnom stave, vedci budú skúmať jeho mozog

Morrie Markoff zomrel vo veku 110 rokov.
Morrie Markoff zomrel vo veku 110 rokov. Zdroj: Facebook/The Genesis Prize

Najstarší Američan Morrie Markoff zomrel vo veku 110 rokov. Rodina darovala jeho mozog na vedecké účely. Bude tak najstarším mozgom, ktorý vedci doteraz skúmali.

Dcéra Judith Hansen Markoffová pre magazín People prezradila, aký životný štýl mali jej rodičia, ktorí sa dožili nadpriemerného veku. Jej mama zomrela vo veku 103 rokov. 

Jedli prevažne vegetariánsku stravu, boli duševne aj fyzicky aktívni a vyhýbali sa balenej vode, pretože z nej sa môže do tela dostať veľa mikroplastov.

Neustále sa niečo nové učili a vyhýbali sa alkoholu.

Američan bol výnimočný nielen tým, že bol najstarším mužom v krajine, ale tým, že v čase úmrtia netrpel žiadnou chorobou, ktorá by ovplyvňovala jeho kognitívne schopnosti ako demencia či Alzheimerova choroba.

Prečítajte si tiež:

Priblížila, že jej otec bol stále zvedavý. Hoci nebol vzdelaný, zaujímala ho veda a pravidelne si čítal vedecké časopisy. Až do 90 rokov obaja jej rodičia prešli denne tri míle (v prepočte 4,8 kilometra, pozn. red.).

Jeho 83-ročná dcéra sa preto zamýšľala, čo bude s úžasným mozgom jeho otca po smrti. Dohodli sa preto, že ho daruje na vedecké účely.

Na otázku, ako sa dožiť vysoké veku, by podľa dcéry Judith jej otec povedal, že treba byť zvedavý a veľa chodiť.

Spoločnosť, ktorej rodina darovala mozog na skúmanie dúfa, že zistia, vďaka čomu sa muž dožil vysokého veku v takej dobrej kondícii.

Vždy usmiata a s chuťou spievať aj na sklonku života. Vo veku 106 rokov nás opustila najstaršia Slovenka. Nestresovala sa, veľa času trávila v záhrade a nepila alkohol. Pozrite si reportáž z minulého roka:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti