Chystáte sa na výlet k vode? Záchranár radí, kam je nebezpečné plávať a čo robiť, keď sa niekto topí

Na snímke ľudia sa kúpu a opaľujú počas letného dňa na vodnej nádrži Hrabovo.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Pobyt pri vode si netreba len užiť, ale aj prežiť. Záchranár Jaromír Laštovka pre český portál iDNES.CZ prezradil základné rady, ako sa správať vo vode a čo robiť v prípade núdze. 

Základom je odhaliť, kam je už nebezpečné plávať. Spoznáte to podľa dĺžky spätného toku. Je to úsek spenenej vody, ktorý sa vracia späť. Môže sa však stať, že sa s člnom práve na tomto úseku človek prevráti.

Záchranár hovorí, že najväčšou chybou je, keď ľudia v tom momente nerozmýšľajú. Snažia sa plávať proti prúdu, no ten ich ťahá späť.

„Často stačí zachovať pokoj a premýšľať o tom, ako spätný prúd funguje. Pozrite sa, kde sa končí jej spenený vodný jazyk. Tesne predtým, ako vás stiahne pod hladinu, zhlboka sa nadýchnite a ponorte sa až na dno. Prúd vás tam zachytí a vynesie vás zo spätného toku späť,“ vysvetľuje odborník.

Preto je dobré mať prilbu na hlave, inak by ste mohli hlavou naraziť na skaly. Paradoxne vám v tomto prípade sťaží situáciu aj záchranná vesta, pre ktorú by ste sa nevedeli ponoriť na dno.

Prečítajte si tiež:

Neskáčte do vody za topiacim

Vodný záchranár tiež radí, čo robiť, keď sa niekto topí. Neodporúča hodiť sa za ním. Ostaňte v bezpečnej vzdialenosti od brehu a topiacemu hoďte čokoľvek ako uterák, drevo, tričko či palicu. Člny by mali byť vybavené záchrannými predmetmi.

Keď sa topiaci chytí, pritiahnete ho k sebe. Keď je vytiahnutý v bezvedomí, položte ho na pevnú podložku a zistite, či dýcha.

„Ak nie, uvoľnite mu dýchacie cesty a zakloňte hlavu, často sa nadýchne sám. Nefunguje to? Začnite masírovať srdce rytmickým stláčaním hrudníka, ale to sa treba naučiť,“ dodáva Laštovka.

Teplé počasie a vysoká voda. Tieto dve veci sa spojili a je z toho tragédia. V rieke Hron sa utopili dvaja mladí ľudia:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti