O pár dní preletia okolo Zeme dva asteroidy. Z niektorých častí sveta budú viditeľné malým teleskopom

O pár dní preletia okolo Zeme dva asteroidy. Z niektorých častí sveta budú viditeľné malým teleskopom
Zdroj: Shutterstock/Alexyz3d

Tento týždeň sa k nám blížia dva asteroidy. Oba budú viditeľné malým hvezdárskym ďalekohľadom.

K Zemi sa blížia dva asteroidy. Oba okolo nás preletia v posledný júnový týždeň, každý v iný deň. Informuje o tom Európska vesmírna agentúra (ESA).

Prvý asteroid označený ako 2011 UL21 preletí okolo Zeme vo štvrtok 27. júna. Má priemer 2 310 metrov, je teda väčší ako 99 percent všetkých známych objektov v blízkosti Zeme.

Priblíži sa k nám v bezpečnej vzdialenosti. V čase, keď sa dostane k Zemi do najbližšieho bodu, bude stále 17-krát ďalej ako Mesiac.

Asteroid obieha okolo Slnka každých 1 130 dní. Jeho obežná dráha je strmo naklonená, čo je podľa ESA pre taký veľký objekt nezvyčajné. Mohlo by to byť výsledkom gravitačných interakcií s veľkou planétou ako je Jupiter. Ten dokáže odkloniť asteroidy smerom k Zemi.

Space Reference, ktorý uverejňuje katalóg všetkých známych vesmírnych objektov, s odvolaním sa na NASA uvádza, že tento asteroid triedy Apollo je strednej veľkosti a jeho dráha pretína obežnú dráhu Zeme.

Vo štvrtok okolo nás preletí vo vzdialenosti 6 641 274 km od Zeme rýchlosťou 25 kilometrov za sekundu. Z niektorých častí sveta bude viditeľným malým hvezdárskym ďalekohľadom.

Prečítajte si tiež:

Objavili ho nedávno

Druhý asteroid je pomenovaný 2024 MK. Jeho rozmer sa odhadom pohybuje medzi 120 až 260 metrov. Raritou je, že bol objavený iba nedávno, a to 16. júna. Okolo Zeme preletí v sobotu 29. júna.

Od povrchu Zeme bude vzdialený približne 290-tisíc kilometrov. Neexistuje žiadne riziko jeho dopadu na Zem. Ak by však tomu došlo, spôsobil by značné škody.

Vďaka tomu, že je tiež väčších rozmerov, ho bude podľa ESA možné v niektorých častiach sveta pozorovať pomocou malého hvezdárskeho ďalekohľadu.

Vedci sú o krok bližšie k rozlúšteniu počiatkov vody na Zemi. Kľúčom majú byť asteroidy: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti