FOTO: Kapitálny úlovok známeho rybára: Z rieky vytiahol monštruózneho sumca s rekordnou dĺžkou

FOTO: Kapitálny úlovok známeho rybára: Z rieky vytiahol monštruózneho sumca s rekordnou dĺžkou
Jakub Vágner s rekordným sumcom. Zdroj: Jakub Vágner

Padol dlhoročný rekord z roku 1990, ktorý držal sumec s dĺžkou 255 centimetrov. Mimoriadny úlovok sa podaril navyše s použitím nového prútu, ktorý Jakub Vágner a jeho tím tri roky vyvíjali a testovali.

Známy český rybár Jakub Vágner si splnil sen. Na českom revíre chytil sumca s dĺžkou 261 centimetrov, vďaka čomu sa stal novým držiteľom českého rekordu.

„Obrovská hlava mi leží pri nohách a chvostovú plutva ani nevidím. Meter ukazuje 261 centimetrov. Prežívam okamih, na ktorý som čakal 33 rokov, odkedy sa lovu sumcov venujem,“ opísal svoj zážitok bezprostredne po úlovku Jakub Vágner.

Mimoriadny úlovok sa podaril navyše s použitím nového prútu Origin V-Static 2,8 m z nového ekonomického radu prútov Origin, ktorý Jakub Vágner a jeho tím tri roky vyvíjali a testovali a pred nedávnom pustili na trh.

Vágner tak prekonal dlhoročný rekord z roku 1990, ktorý držal sumec s dĺžkou 255 centimetrov a hmotnosťou 93 kilogramov. Pre porovnanie, hodnota slovenského rekordu je ešte o niečo vyššia. Partia rybárov z Prešova v roku 2016 vytiahla z Domaše sumca s dĺžkou 264 centimetrov.

Absolútny svetový rekord je pomerne čerstvý a bol dosiahnutý na talianskej rieke Pád. Alessandro Biancardi tam vlani v júni chytil monštruózneho sumca s dĺžkou 285 centimetrov. Prekonal tak svetový rekord, ktorý bol zaznamenaný na tej istej rieke iba dva mesiace predtým.

Prečítajte si tiež:

Popularizátor rybolovu

​Väčšinou sa v takýchto prípadoch píše o životnom úlovku, pri pohľade na Vágnerovu doterajšiu kariéru by to však bolo odvážne tvrdenie.

Patrí totiž medzi najuznávanejších odborníkov na lov sladkovodných rýb na svete. Rybárči od svojich piatich rokov a dnes je držiteľom niekoľkých svetových rekordov.

Od pätnástich rokov publikuje do odborných rybárskych časopisov doma aj v zahraničí.

Medzinárodné uznanie získal najmä vďaka rybárskym seriálom „Fish Warrior“ na National Geographic a „Big Fish Man“ na Discovery Channel. Pre slovenských divákov nakrútil dokumentárny cyklus „Rybie legendy“.

Venuje sa aj autorskej tvorbe, produkcii a natáčaniu filmov s rybárskou tematikou a prednáša pre deti a mládež. V roku 2022 bol ocenený prezidentom Českej republiky medailou Za zásluhy I. stupňa.

Rybár zo Štúrova vytiahol z vody takmer 2 a pol metra dlhého sumca. Viac sa dozviete z archívnej reportáže v priloženom videu.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti