Poradcovia Trumpa prišli s plánom na ukončenie vojny na Ukrajine. Reakcia Kremľa prišla okamžite

Poradcovia Trumpa prišli s plánom na ukončenie vojny na Ukrajine. Reakcia Kremľa prišla okamžite
Exprezident USA Donald Trump. Zdroj: Profimedia.sk

Pre trvalý mier na Ukrajine by podľa dvojice poradcov boli potrebné bezpečnostné záruky pre túto východoeurópsku krajinu, ktorých zásadnou súčasťou bolo aj „vyzbrojenie Ukrajiny po zuby“.

Akýkoľvek mierový plán pre konflikt na Ukrajine, ktorý by navrhla možná budúca americká vláda v prípade víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách, by musel zohľadňovať realitu na bojisku.

Vyhlásil to v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že ruský prezident Vladimir Putin je stále otvorený rokovaniam, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

„Hodnota akéhokoľvek plánu spočíva v detailoch a v tom, či zohľadňuje situáciu na bojisku,“ povedal Peskov pre Reuters.

Agentúra Reuters v utorok informovala, že dvaja poradcovia predložili Trumpovi plán na ukončenie vojny na Ukrajine v prípade jeho víťazstva v novembrových prezidentských voľbách. USA by mali v rámci tohto plánu podľa agentúry Ukrajine povedať, že jej dodajú viac zbraní, len ak vstúpi do mierových rokovaní. Moskvu by zase Washington varoval, že že ak odmietne vyjednávať, zvýšia USA svoju podporu napadnutej krajine.

Prečítajte si tiež:

Plán počíta s po zuby vyzbrojenou Ukrajinou

Za plánom, ktorý počíta aj s odložením členstva Ukrajiny v NATO na neurčito, stojí generálporučík vo výslužbe Keith Kellogg a bývalý zamestnanec americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Fred Fleitz. Obaja patrili medzi prezidentových bezpečnostných poradcov v Trumpovom prvom funkčnom období v Bielom dome.

Fleitz uviedol, že by sa v rámci ich návrhu Ukrajina nemusela formálne vzdať časti svojho územia v prospech Ruska, zároveň ale označil za nepravdepodobné, že by v najbližšom čase získala späť kontrolu nad celým svojím územím.

Pre trvalý mier na Ukrajine by podľa dvojice poradcov boli potrebné bezpečnostné záruky pre túto východoeurópsku krajinu, ktorých zásadnou súčasťou by podľa Fleitza bolo aj „vyzbrojenie Ukrajiny po zuby“.

Prečítajte si tiež:

​„Prezident Putin opakovane povedal, že Rusko je a zostáva otvorené rokovaniam, ktoré budú zohľadňovať reálny stav,“ uviedol Peskov. Dodal však, že Moskva sa s mierovým plánom musí najskôr oboznámiť, aby ho mohla zhodnotiť.

Hovorca Kremľa zároveň pripomenul, že Putin nedávno predstavil vlastnú mierovú iniciatívu, ktorú však odmietli Západ aj samotná Ukrajina. Putinov poradca Jurij Ušakov v utorok povedal, že mierové návrhy ruského prezidenta by mohli okamžite zastaviť konflikt na Ukrajine.

Šéf Kremľa v polovici júna vyhlásil, že Rusko je pripravené začať mierové rokovania hneď "zajtra" a zastaviť paľbu, ak Ukrajina stiahne svojich vojakov zo Záporožskej, Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti, na ktoré si Rusko nárokuje, pripomína Reuters.

Ukrajina však tvrdí, že mier môže nastať len po úplnom odchode ruských síl z jej územia a obnovení jej územnej celistvosti.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o nedávnej mierovej konferencii o Ukrajine.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti