Zahraničné

Za dverami „11. septembra": Hrôza z pádu dvojičiek má svoje múzeum

Múzeum 11. septembra v New Yorku
Zdroj: SITA

Barack Obama dnes otvorí v New Yorku múzem obetiam 11. Septembra.

Americký prezident Barack Obama dnes za účasti príbuzných obetí, záchranárov a tých, ktorí prežili útoky na Svetové obchodné centrum (WTC) slávnostne otvorí v New Yorku múzeum obetiam 11. septembra. Pre verejnosť bude národné múzeum k dispozícii až od 21. mája.

Múzeum na Ground Zero prináša udalosti z 11. septembra 2001 prostredníctvom hrôzostrašných a srdcervúcich scén, vrátane videozáznamov z pádu "dvojičiek" a ľudí, ktorí skákali z okien.

Zdroj: SITA

Sú tam však aj symboly heroizmu - počnúc poškodenými hasičskými autami až po náramkové hodinky jedného z pasažierov lietadla, ktorý sa snažil zastaviť únoscov.

"Neodídete z tohto múzea bez pocitu, že chápete príslušnosť k ľudskému rodu hlbším spôsobom," povedal v stredu šéf múzea Joe Daniels. Vo vyhlásení zdôraznil, že boli nemilosrdne napadnutí nevinní ľudia.

Zdroj: SITA

Múzeum a pamätný park povyše, ktorý otvorili v roku 2011, boli postavené za 700 miliónov dolárov (vyše 510 miliónov eur). Išlo o príspevky darcov a peniaze z daní.

Prácu na múzeu poznamenali problémy pri výstavbe, handrkovanie sa o financie i diskusia o obsahu a vhodnom spôsobe, ako si uctiť obete. Predstavitelia pamätníka ho však považujú za monument zjednotenia a odolnosti národa.

Zdroj: SITA

Podľa Obamu je potrebné pamätať si tieto udalosti: prezident si uvedomuje "silu spomienky" v dejinách národa, a tiež potrebu žiaľu i obnovy, povedal v stredu hovorca Bieleho domu Jay Carney.

Bývalý americký prezident George W. Bush vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že múzeum pomôže zabezpečiť, aby si americký národ pamätal ponaučenie z 11. septembra.

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA
 


NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti