Je to oficiálne. Európska únia otvorila prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom

Európsky parlament
Európsky parlament Zdroj: AP

Európska únia v utorok (25. 6.) oficiálne otvorila prístupové rokovania s Ukrajinou a aj Moldavskom. Udialo sa tak na medzivládnej konferencii v Luxemburgu.

Ukrajine bol udelený štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ ešte v júni 2022 - približne tri mesiace po začiatku ruskej invázie. Vlani v novembri Európska komisia odporučila otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou aj Moldavskom a o mesiac neskôr to odobrila Európska rada.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v utorok privítal otvorenie rokovaní o členstve ako historický deň, ktorým sa začína "nová kapitola" vo vzťahoch medzi Ukrajinou a EÚ.

Delegáciu Kyjeva v Luxemburgu osobne zastupovala podpredsedníčka vlády pre európsku a euroatlantickú integráciu Oľha Stefanyšinová.

Prečítajte si tiež:

Rozhovory o niekoľko mesiacov

Prvá medzivládna konferencia Ukrajiny s EÚ predstavuje oficiálne otvorenie rokovaní, samotné rozhovory sa však pravdepodobne začnú až o niekoľko mesiacov, píše agentúra AP. Predseda Európskej rady Charles Michel uznal, že hoci ide o „kľúčový míľnik“, zároveň je to začiatok dlhého procesu, ktorý si bude vyžadovať „vytrvalé úsilie, odhodlanie a ďalšie dôležité reformy“.

Kandidátska krajina musí svoje zákony a štandardy zosúladiť s tými, ktoré platia v EÚ. Ide o súbor 35 právnych predpisov, tzv. kapitol, v oblastiach od voľného pohybu tovaru cez rybolov, dane, energetiku a životné prostredie až po bezpečnosť.

Na otvorenie alebo uzavretie kapitol je potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 27 členských krajín EÚ. V procese tak majú možnosť vyjadriť svoje pripomienky vrátane požiadavky o prijatie ďalších opatrení alebo aj odloženia prístupového konania.

Moldavsko postihlo viacero kríz

Moldavský premiér Dorin Recean, podobne ako jeho ukrajinský kolega Denys Šmyhaľ, označil otvorenie prístupových rokovaní za historický deň pre Moldavsko „v historicky významných časoch pre Európu“.

Moldavsko od februára 2022 postihlo viacero kríz, ktoré svojho času vyvolávali obavy, že by sa aj táto krajina mohla stať terčom Ruska. Týkalo sa to okrem iného aj zablúdených rakiet, ktoré dopadli na územie Moldavska, ale aj energetickej krízy, ktorá krajinu postila po prerušení dodávok plynu zo strany Moskvy.

Prvá medzivládna konferencia Moldavska s EÚ predstavuje oficiálne otvorenie rokovaní, ktorými sa odštartuje proces preverovania toho, do akej miery sú zákony v týchto krajinách v súlade s normami EÚ.

Po ukončení tohto procesu začne EÚ stanovovať podmienky pre rokovania o 35 právnych predpisoch, tzv. kapitolách, v oblastiach od voľného pohybu tovaru cez rybolov, dane, energetiku a životné prostredie až po bezpečnosť.

Nedávno sa vo Švajčiarsku konal mierový summit o Ukrajine. Išlo o prvé rokovanie, na ktorom sa hovorilo o podobe mieru na širšej platforme: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Európska únia

Dôležité udalosti