Rusko musí Navaľnému zaplatiť 50-tisíc eur za morálnu ujmu

Opozičný politik Alexej Navaľnyj.
Zdroj: TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias

Európsky súd pre ľudské práva sa opozičného politika zastal.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok v Štrasburgu rozhodol v prospech opozičného politika Alexeja Navaľného v jeho spore s Ruskom. Informovala o tom agentúra AFP.

Navaľnyj v reakcii na to na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal: "Vyhrali sme. Úplne. Vláda je rozdrvená". Pokračoval, že súd uznal, že Rusko konaním svojich policajných orgánov v jeho prípade porušilo 18. článok Európskej konvencie ľudských práv. Svoj krátky príspevok zakončil slovom "Hurá!"

Rozhlasová stanica Echo Moskvy uviedla, že ESĽP vo svojom konečnom verdikte v prípade Navaľnyj verzus Rusko nariadil ruskému štátu zaplatiť Navaľnému 50.000 eur ako kompenzáciu morálnej ujmy, ďalších 1025 eur na kompenzáciu materiálnej ujmy a 12.653 eur na pokrytie súdnych trov.

Kauza Navaľnyj verzus Rusko sa týkala žalôb Navaľného, ktoré podal v súvislosti so siedmimi prípadmi z rokov 2012-14, keď bol ruskou políciou zadržaný, vzatý do väzby a odsúdený za porušenie zákona. 

Navaľnyj podanie žalôb na ESĽP zdôvodnil tým, že podľa jeho názoru ruské úrady svojím konaním porušili jeho práva a vyslovil podozrenie, že išlo o politicky motivované konanie.

ŠTRASBURG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti