Zahraničné

Objavili sa pochybnosti o Kolumbovej stratenej Santa Marií

17 ZAHR Santa Maria IKONA.transfer2web_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Experti tvrdia, že to nemusí byť vôbec ona.

Veľkú radosť z prelomového objavu striedajú pochybnosti. Len dva dni po tom, ako pátrači objavili pri pobreží Haiti vrak slávnej lode Kryštofa Kolumba, nádeje spľasli. Podľa mnohých expertov to vôbec nemusí byť Santa María. Navyše ak by to aj bola slávna loď, nárokovali by si na ňu viaceré krajiny.

Obyčajný smrteľník vidí na týchto záberoch len morské dno. Podmorskí archeológovia sú si ale istí, že tu našli 500 rokov starý vrak. „Nález je ohromujúci. Tá loď je s najväčšou pravdepodobnosťou Santa María," tvrdí archeológ Barry Clifford,

Po tejto vete začali svetové médiá hovoriť o najvýznamnejšom archeologickom objave storočia. Santa María bola vlajkovou loďou Kryštofa Kolumba, keď v roku 1492 objavil Ameriku.

„Vedeli sme o tom mieste už nejaký čas. Dôvod, prečo sme o tom objave začali hovoriť až teraz, je, že vrak niekto vykradol. Preto ho treba čo najskôr vytiahnuť," dodal.

Zatiaľ čo americkí archeológovia oslavujú a chystajú náročné vyťahovanie vraku z morského dna, experti z Latinskej Ameriky sú skeptickí. „Môže to byť pokojne aj vrak lode, ktorá sa tam potopila počas revolúcie na Hati - oveľa neskôr," tvrdí historik z Dominikánskej republiky Juan Daniel.

Ak na dne skutočne leží vrak Santa Maríe, v ktorej krajine slávne trosky skončia? Záujem má Taliansko, odkiaľ Kryštof Kolumbus pochádzal, Španielsko, pretože pod španielskou vlajkou sa plavil, ale aj Haiti, kde sa vrak našiel. V hre je aj Dominikánska republika, čiže územie, ktoré si podľa historických zápiskov Kolumbus najviac obľúbil.HAITI/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.