Dráma v Chorvátsku: Záchranári ratovali Čechov na nafukovačke, ktorí nevedeli o búrke

Dráma v Chorvátsku: Záchranári ratovali Čechov na nafukovačke, ktorí nevedeli o búrke
Ilustračný obrázok Zdroj: shutterstock/Martin

Záchranári v Chorvátsku majú plné ruky práce s pomáhaním nezodpovedným turistom. Výnimkou nie sú ani naši susedia.

Chorvátski plavčíci a prístavné úrady zažívajú búrlivý začiatok letnej sezóny, a to najmä vďaka nezodpovedným turistom, informuje chorvátsky web dnevnik.hr.  V letovisku Pakoštane sa dostala do problémov aj skupinka Čechov a Poliakov.

Tí sa s nafukovacím matracom vybrali na more aj napriek silnému vetru, ktorý ich následne odniesol až na ostrov Pašmam. Pomôcť im museli až záchranári. „Obávam sa, že si neboli vedomí sily, akú mala búrka,“ uviedol kapitán zadarského prístavu Alen Rukavina.

„Keď prišli k rozumu, tak v tom nebezpečnom športe znova pokračovali,“ povedal Rukavina. Následne dodal, že je dôležité sledovať počasie. „Keď uvidíte, že má byť veterno, nechoďte von a bude to pokojný deň pre všetkých,“ poradil záchranár.

Prečítajte si tiež:

Problémy s plachetnicou

Veľa práce mali tiež záchranári pri ostrove Lastovo, kde plachetnica s 11 poľskými turistami narazila na plytčinu. „Bolo to náročné, ale všetko prebehlo dobre, zachránili sme ich,“ povedal Damian Dundović z Národného centra pre námornú pátraciu a záchrannú koordináciu.

Najviac problémov majú podľa záchranárov najmä neskúsení turisti. U záchranných služieb si vyslúžili prezývku „víkendoví kapitáni“. „Sú to ľudia, ktorí si vopred rezervujú loď a vyplávajú bez ohľadu na počasie. Takto sa stáva väčšina nehôd,“ vysvetlil Dundović. Ďalej dodal, že ľudia na mori často nemajú so sebou telefón, takže si nemôžu zavolať pomoc.

Prečítajte si tiež:

Vlastné náklady

Na rozdiel od Rakúska a Švajčiarska, kde za celú záchranu zaplatia nešťastní turisti, Chorvátsko zachraňuje nezodpovedných dovolenkárov na vlastné náklady. Ich výška sa pritom pohybuje okolo 700 eur za jednu záchrannú akciu.

„Je to téma na ďalšiu diskusie. Doteraz sme sa orientovali týmto spôsobom, čo neznamená, že v budúcnosti nebudeme uvažovať o zmene modelu,“ uzavrel minister cestovného ruchu a športu Tonchi Glavina.

Slovensko na prahu letnej turistickej sezóny. Pozrite si archívnu reportáž:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti