Posledné chvíle života strávila zachraňovaním svojich pacientov. Lekárka neprežila ruský útok na detskú nemocnicu

Zdravotná sestra v bunkri pod nemocnicou
Zdravotná sestra v bunkri pod nemocnicou Zdroj: TASR/AP/Anton Shtuka

Lekári v ukrajinskej detskej nemocnici, na ktorú v pondelok zaútočili Rusi, pracovali do poslednej možnej chvíle. Niektorí pomáhali s evakuáciou do pivnice, iní liečili a zachraňovali svojich pacientov. Útok si vyžiadal aj ich životy.

Pondelkové ruské nálety zasiahli okrem iných cieľov v Kyjeve aj najväčšiu detskú nemocnicu. Zranilo sa vyše 300 ľudí a o život prišli dvaja dospelí. 

Prečítajte si tiež:

Pri zachraňovaní pacientov prišla o život

Medzi obeťami bola aj 30-ročná pediatrička so zameraním na ochorenia obličiek Svitlana Lukyanchuková. 

Pacienti, rodičia a lekári sa schovali do pivnice pod nemocnicou po tom, ako sa mestom rozoznela siréna, píše Sky News. Nie všetky deti však mohli evakuovať, pretože boli pripojené na rozličné prístroje. 

Po tom, ako Svitlana skontrolovala svojich pacientov v pivnici, sa presunula do časti nemocnice, kde ležalo päť dojčiat napojených na dialýzu. Napriek nebezpečenstvu ostala s nimi v miestnosti a kontrolovala, či otrasy spôsobené náletmi nepoškodili prístroje. 

Po tom, ako jedna strela zasiahla nemocnicu, okná centa dialýzy sa rozbili. Svitlanu výbuch zhodil z nôh a zabil. „Videla som Svitlanu v okne... nárazová vlna ju odhodila o parapet,“ povedala anglickému portálu jej kolegyňa Valentyna Hrebeniuková. Svitlana bola podľa nej veľmi skúsená a ľudia sa na ňu často obracali s prosbami o rady.

Nemocnicu zachvátila panika

Valentyna sa starala o pacientov v pivnici. Po zásahu sa však museli evakuovať aj odtiaľ, keďže priestory zaplnil dym.

Lekárka presunula deti a rodičov do iného bunkra a následne šla pomáhať pacientom a kolegom do centra dialýzy. „Deti, ktoré boli na dialýze, boli zranené. Bolo to hrozné,“ opísala Valentyna. 

Nemocnicou sa po útoku šírila panika. Niektoré deti plakali, iné sa odmlčali. Rodičia kričali od strachu. Neskôr sa však situácia upokojila a všetci pacienti boli v bezpečí.

„Do večera začnete spracovávať, kde ste boli, čo sa vám stalo, ako ste sa správali a čo ste robili. Bolo to mimoriadne desivé,“ zverila sa lekárka. Strach z hrozného zážitku podľa nej bude pretrvávať ešte dlho.

Pozrite si reportáž Televíznych novín o ruskom útoku na kyjevskú nemocnicu:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti