Rodina britského policajta prišla pre novičok o všetko. Stratila dom, auto, deti prišli o hračky

Nick Bailey.
Zdroj: reprofoto/Reuters

Na seržantových rukách totiž ostalo malé množstvo jedu, ktorým svoj majetok kontaminoval.

Britský policajt, ktorý sa v Salisbury priotrávil novičokom, keď vyšetroval otravu Sergeja a Julie Skripaľových, prišiel o všetko - o dom, auto, ale aj vybavenie domácnosti vrátane detských hračiek. Na jeho rukách totiž ostalo malé množstvo jedu, ktorým svoj majetok kontaminoval. Seržant Nick Bailey to povedal BBC vo vôbec prvom rozhovore, ktorý poskytol.

Do styku s nebezpečnou látkou sa dostal po tom, ako boli Sergej a Julija Skripaľová 4. marca popoludní nájdení na lavičke v Salisbury. Baileyho vyslali aj s dvoma kolegami do Skripaľovho domu. Aj keď mali všetci na sebe ochranné odevy, nakazil sa zrejme dotykom kľučky na dverách, ktorá bola postriekaná novičokom. Seržant netušil, že mu táto návšteva zmení život. Po návrate domov nevedomky kontaminoval svoj dom, v ktorom žil s rodinou a deťmi. Dodnes sa doňho nemôžu vrátiť.

Niekoľko hodín po návrate zo služby sa Nick Bailey prestal cítiť dobre.

"Moje zreničky boli ako špendlíkové hlavičky, bol som celkom spotený a horúci," povedal policajt. Pripisoval to stresu, ale keď sa necítil dobre ani v utorok, odviezli ho do nemocnice.

"Bolo to hrozné, bol som zmätený, nevedel som, čo sa deje. Bol som naozaj vystrašený," povedal. Lekári mu okamžite nasadili lieky, aby dostali jed z tela, lenže ešte nevedeli, s akou látkou prišli otrávení do styku. To sa medzitým snažili čo najrýchlejšie odhaliť experti z vojenského laboratória v Porton Down. Keď zistili, že ide o novičok, zostali v šoku.

Policajtovo telo bolo vystavené nebezpečnému jedu a navyše ešte stresu. "Celý čas som bol pri vedomí. Dostal som veľa injekcií. Naraz som mal v paži päť alebo šesť infúzií. Fyzicky som bol ochromený."

Seržant doteraz nevie, ako sa jed, nastriekaný na kľučku, dostal cez ochranné rukavice. "Možno som si v dome upravoval masku a ochranné okuliare."

Aj keď sa ho lekárom podarilo zachrániť, pretrvávajú psychické následky, priznal Bailey. "Po fyzickej stránke som sa zotavil dobre." Poďakoval za to nemocnici, ale psychické rany "sú niečo iné".

"Vyrovnať sa s tým zaberie väčší čas, kvôli všetkému, čo sa nám stalo. Nielenže sme stratili dom, prišli sme o všetok majetok. Všetko, čo patrilo deťom, sme stratili. Prišli sme o autá, o všetko."

Za to, že všetko zvládol, vďačí príbuzným. "Ďakujem svojej rodine. A svojej žene, ktorá bola ako skala, ktoré držala všetko pokope."

Fľaša s parfumom, ktorá obsahovala novičok, sa neskôr našla v koši. Objavila ju žena, ktorá si voňavku rozprášila na zápastie a zomrela. Vyšetrovatelia teraz hovoria, že fľaša obsahovala toľko jedu, že by potenciálne zabila tisíce ľudí.

SALISBURY/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Skripaľ

Dôležité udalosti