Zahraničné

Srbsko zasiahla najhoršia prírodná katastrofa v histórii

povoden srbsko.jpg

Tak sa vyjadril o povodniach premiér Alexandar Vučič.

Srbská vláda vo štvrtok požiadala o medzinárodnú pomoc pri odstraňovaní následkov povodní, ktoré si vyžiadali najmenej štyri obete a vynútili si masové evakuácie. Premiér Alexandar Vučič prosí o finančnú aj materiálnu pomoc Európsku úniu, Rusko aj susedné Slovinsko, informuje spravodajský portál Balkan Insight.


Vučič prírodnú katastrofu označil za "najhoršiu v histórii Srbska" a na celom území balkánskej krajiny vyhlásil výnimočný stav. Špeciálnu omšu v tejto súvislosti v belehradskej katedrále odslúžil aj srbský patriarcha Irinej, ktorý vyzval veriacich na modlitby za zastavenie povodní.

Silný dážď postihol Srbsko ešte v utorok v noci. Záchranári následne z povodia riek evakuovali stovky obyvateľov. Voda vyliata z korýt zaplavila aj cesty a komplikuje dopravu. Najkritickejšia situácia panuje v centrálnej časti krajiny vrátane mesta Čačak.

Voda ohrozuje aj srbského hlavné mesto, kde uzavreli viacero škôl. Pre záplavy museli odstaviť železničnú trať medzi Belehradom a Nišom na juhu krajiny a podobné opatrenia prijali aj v prípade niekoľkých regionálnych ťahov.


SRBSKO/ SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.