Muž verboval aj rodiny s deťmi pre Islamský štát, dostal osem rokov

Islamisti vykonali rituálne vraždy.
Zdroj: TASR

Tridsaťosemročný muž podľa prokuratúry zohrával v tomto radikálnom náboženskom zoskupení ústrednú ideologickú úlohu.

Na osem rokov väzenia odsúdili Rakúšana, ktorý verboval ľudí pre džihádistickú organizáciu Islamský štát (IS) v Sýrii, informovala agentúra AFP. Tridsaťosemročný muž podľa prokuratúry zohrával v tomto radikálnom náboženskom zoskupení ústrednú ideologickú úlohu a presvedčil niekoľko ľudí, aby odišli do Sýrie a pripojili sa k IS.

Pod jeho vplyvom odišli do Sýrie aj dva manželské páry, ktoré vzali so sebou deväť detí. Páry sa však vrátili naspäť do Rakúska, kde ich postavili pred súd. Rozsudok v prípade Rakúšana vyniesol súd v stredu, keď na sedem rokov väzenia odsúdil aj 24-ročného Bulhara, u ktorého našli plány na teroristické útoky. Bulhar v minulosti tiež odišiel do Sýrie, odkiaľ sa vrátil v roku 2015.

Pri prehliadke v jeho dome našli USB kľúč, na ktorom boli informácie s inštrukciami o používaní výbušnín a chemických zbraní - napríklad ako odpáliť výbušné zariadenie prostredníctvom mobilného telefónu.

Približne 300 ľudí podľa viedenského ministerstva zahraničných vecí už od roku 2011 opustilo Rakúsko - alebo ich zadržali pri pokuse odísť - s cieľom zapojiť sa do bojov v Iraku a v Sýrii. Okolo 50 z nich tam zahynulo a približne 100 sa do alpskej krajiny vrátilo.

VIEDEŇ/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti