Merkelová pôjde do Maroka na konferenciu o migračnom pakte

Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Zdroj: AP Photo/Matthias Schrader

Nacionalisti v rôznych krajinách vrátane Nemecka majú voči tomuto dohovoru námietky.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pocestuje v decembri na medzinárodnú konferenciu v marockom Marrákeši, počas ktorej má dôjsť k podpisu globálneho paktu OSN o migrácii. V piatok o tom informovala hovorkyňa nemeckej vlády Martina Fietzová.

Nemecký parlament vo štvrtok pomerom 372 k 153 hlasom prijal uznesenie schvaľujúce medzinárodný dohovor s názvom Globálny pakt pre bezpečnú, riadenú a regulárnu migráciu (GCM) a taktiež potvrdil, že táto nezáväzná dohoda nemecké právo nemení.

Nacionalisti v rôznych krajinách vrátane Nemecka majú voči tomuto dohovoru námietky.

Hlasným kritikom bola v Nemecku aj protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). Rezervované postoje vychádzali aj z Merkelovej konzervatívneho bloku (CDU/CSU).

Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a ukončili sa v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Tieto krajiny nepodporia pakt OSN

Pakt by sa mal oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši, ktorá sa uskutoční 10. až 11. decembra. Viacero krajín vrátane Slovenska, Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska, Spojených štátov a Talianska však už oznámili, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Ustanovenia dohody z Marrákeša nie sú záväzné a krajiny si aj naďalej budú môcť slobodne stanoviť vlastnú imigračnú politiku.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Globálny pakt OSN o migrácii

Dôležité udalosti