Lídri G20 sa nezhodli na spoločnom boji proti klimatickým zmenám

Samit G20.
Zdroj: TASR/AP

Odlišný postoj zaujali len Spojené štáty.

Účastníci summitu skupiny G20, ktorý sa v sobotu skončil v argentínskom Buenos Aires, sa nedokázali zhodnúť na spoločnom boji proti klimatickým zmenám. Informovala o tom agentúra DPA. 

V záverečnom komuniké dvojdňového summitu 19 členov skupiny, združujúcej najväčšie ekonomiky sveta, vyjadrilo odhodlanie implementovať ustanovenia "neodvolateľnej" parížskej klimatickej dohody pri súčasnom zaistení udržateľného rozvoja a ekonomického rastu. 

Odlišný postoj zaujali len Spojené štáty, keďže prezident Donald Trump trval na svojom rozhodnutí o odstúpení od parížskej dohody. 

Krajiny G20 sa naopak zhodli na potrebe reformy Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Komuniké však neobsahuje prísľub dodržiavania platných pravidiel medzinárodného obchodu a boja proti protekcionizmu, proti čomu údajne vystupovali americkí vyjednávači.
Lídri sa zaviazali k opatreniam na zaistenie zdravého a stabilného svetového finančného systému vrátane riešenia daňových otázok a boja proti praniu špinavých peňazí. 

Diplomati G20 sa zhodli na potrebe riešenia príčin utečeneckých kríz po celom svete a na tom, že obetiam nútenej migrácie treba poskytovať humanitárnu pomoc. 

Nezáväzné záverečné komuniké je výsledkom celonočného náročného vyjednávania diplomatov, v ktorých sa podľa agentúry AP odzrkadlili hlboké rozpory medzi štátmi G20. Podľa predstaviteľov EÚ dohodu v takmer z každej otázok komplikovali Spojené štáty. Priebeh summitu poznačili aj vyhrotené obchodné spory medzi Washingtonom a Pekingom.

BUENOS AIRES/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Klimatická dohoda

Dôležité udalosti