Zahraničné

Zomrel muž, ktorý ovplyvnil dejiny

Americku prezident Nixon a Rus Podgornij. Tlmočník Suchodrev prvý sprava.
Zdroj: SITA

Tlmočil na významných stretnutiach v období Studenej vojny.

Vo veku 81 rokov zomrel bývalý sovietsky vládny tlmočník Viktor Suchodrev, ktorý tri desaťročia sprostredkovával slová kremeľských lídrov anglicky hovoriacemu svetu. Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy, ktorú citovala agentúra AP, Suchodrev skonal v Moskve. Príčiny smrti nezverejnili.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo ohľadom tlmočníkovho úmrtia sústrasť, označiac ho za "priameho účastníka najdôležitejších udalostí v sovietsko-amerických vzťahoch".

Zdroj: SITA

Suchodrev bol spojivom americko-sovietskych summitov od návštevy Nikitu Chruščova v Spojených štátoch v roku 1959. Bol jediným tlmočníkom na moskovskom stretnutí amerického prezidenta Richarda Nixona a jeho kremeľského partnera Leonida Brežneva v roku 1972.

V roku 1987 tlmočil na washingtonskom summite medzi Ronaldom Reaganom a posledným sovietskym lídrom Michailom Gorbačovom. Okrem medzinárodných rokovaní na najvyššej úrovni bol Suchodrev prítomný tiež pri početných podpisoch obchodných zmlúv.

Suchodrev pochádzal z rodiny sovietskeho príslušníka tajných služieb, ktorý pôsobil v USA. Svoju kariéru začal v roku 1956 na prekladateľskom oddelení rezortu diplomacie ZSSR. V roku 2012 mu udelili štátne vyznamenanie Prekladateľ roka.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.