Zahraničné

Pátranie po obetiach banského nešťastia ukončili, je ich 301

Z bane Soma sa podarilo zachrániť 450 ľud
Zdroj: SITA

Dnes popoludní vyniesli z podzemia posledné dve telá.

Turecká vláda vyhlásila dnes pátranie po obetiach nešťastia v uhoľnej bani v meste Soma z 13. mája za skončené. Oznámil to minister energetiky Taner Yildiz s tým, že úrady už neevidujú žiadnych nezvestných.

Dnes popoludní vyniesli z podzemia posledné dve telá. Počet obetí najhoršej katastrofy svojho druhu v dejinách Turecka a najhoršej vo svete za takmer 40 rokov tak stúpol na 301. Nešťastie prežilo 485 baníkov. "Do dnešného dňa sme sa zamerali na pátracie a záchranné úsilie. Teraz sa zameriame na vyšetrovanie," povedal Yildiz, ktorý prisľúbil psychologickú a sociálnu podporu preživším a pozostalým.

Príčina nešťastia, keď v dôsledku požiaru vypadla elektrina a prestal fungovať ventilačný systém i výťahy, stále nie je známa. Vláda a vlastníci bane trvajú na tom, že požiar v podzemí nebol spôsobený nedbalosťou a baňa bola pravidelne kontrolovaná. Prevádzkový manažér bane Akin Celik povedal, že hustý dym bol príčinou smrti mnohých baníkov, ktorí nemali plynové masky. Vysoká hladina oxidu uhličitého a oxidu uhoľnatého spôsobovala problémy aj záchranárom.

Jeden z baníkov však pre agentúru AP vyjadril presvedčenie, že katastrofu spôsobila nedbanlivosť ťažobnej spoločnosti. Podľa neho vedúci pracovníci majú k dispozícii prístroje na meranie koncentrácie metánu. "Nové úrovne tohto plynu boli príliš vysoké a nepovedali nám to včas," konštatoval 24-ročný Erdal Bicak.

Banské nešťastie viedlo v piatok v Some k zrážkam medzi demonštrantami a políciou. Napätá situácia bola v meste aj dnes. Podľa očitých svedkov sa tam zhromaždilo 50-100 ľudí, ktorí sa odmietli rozísť. Po slovnej prestrelke policajti niekoľko ľudí zbili a zatkli.
SOMA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.